Ana içeriğe atla

Mela Bahtiyar'dan Başkan Barzani ve Kosret Resul'a istişare çağrısı

Kürdistan Bölgesi

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Sorumlusu Mela Bahtiyar, Başkan Mesud Barzani ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul’e, bir an önce Kürdistan partileri arasında bir istişare toplantısı ve Kürdistan Parlamentosu’nda toplantı yapılması çağrısında bulundu.

Mela Bahtiyar, bugün Devrim öğretmenleri ile bir araya geldi. Bahtiyar, toplantıda ABD ve İran arasındaki sorunlar ve Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın tavrına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bahtiyar, Başkan Barzani, Kosret Resul ve Kürdistan partilerine çağrıda bulunarak, “Tüm anlaşmazlıklara rağmen bir an önce Kürdistan partileri arasında bir istişare toplantısı ve Parlamentoda bir toplantı yapılmalı. Irak partilerinden müzakere için toplantı talebinde bulunulmalı” dedi.

ABD ve İran arasındaki savaş çıkma endişesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bahtiyar, sözlerine şunları ekledi:

“Amerika ve İran arasındaki savaş tehlikesine karşın daha önce de belirttiğim gibi siyasetimizi Bağdat’a bağlamamız gerekiyor. Ancak Bağdat’ta Kürdistan yetkilileri ile istişare etmeden siyasetini dayatmamalı. Bütün tarafların katılımıyla bir strateji belirlenmeli. Partiler, Kürdistan Hükümeti, Kürdistan Parlamentosu, Irak Parlamentosu ve Irak hükümeti olarak ortak bir strateji ve proje belirleyerek ısrar edersek, Amerika, İngiltere, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İran ve komşu ülkeler saygı duyacaktır.”

 

Yeni yorum ekle