Ana içeriğe atla

Kürdistan'dan İran'a bombardıman tepkisi

Kürdistan Bölgesi
İran

Kürdistan Bölgesi hükümeti, İran topçusunun Sidekan kasabası kırsalına yönelik top atışlarına tepki göstererek bombardımanların bir an önce son bulması çağrısında bulundu.

İran topçu birlikleri bugün öğlen saatlerinde Kürdistan Bölgesi ile Rojhılat sınırıanda bulunan Sidekan kasabasına bağlı köyleri havat toplarıyla bombaladı. Bombardıman sonucu Zeytun Kadir (18) adlı genç bir kız hayataını kaybederken iki kardeşi de ağır yaralandı.

İran’ın bombardımanı Rojhılat’ın Piranşar kentinde dün İran Devrim Muhafızları (Pasdaran) komutanlarından Tuğgeneral Hasıl Ahmedi’nin iki koruması ile öldürülmesinin ardından geldi.  

Saldırılar hakkında Kürdistan Bölgesi hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, “Dün Kürdistan Bölgesi sınırlarında bulunan Piranşar kentinde Pasdaran üyelerine yönelik silahlı saldırının ardından İran İslam Cumhuriyeti bugün Kürdistan Bölgesi sınırlarını bömbalamıştır. Malesef bombardımanda bir vatandaşımız şehit düşmüş, iki vatandaşımız da yaralanmıştı. Her iki olay da bizim açımızdan endişe vericidir ve kabul edilemez” ifadelerine yer verildi.

Kürdistan Bölgesi topraklarının komşu ülkelerin güvenliğine yönelik tehdit unsuru olarak kullanılmasına izin verilmeyeceğine vurgu yapılan açıklamada, “Kürdistan bölgesi hükümeti bölgede isitkrar faktörü olduğunu, komşuları ile ortak sınırlara ve komşuluk ilişkilerine saygı duyduğunu ıspatlamıştır” denildi.

Açıklamada ayrıca İran’a sınırlara yönelik bombardımanlara son vermesi çağrısında bulunuldu.

 

Yeni yorum ekle