Ana içeriğe atla

Kürdistan Parlamentosu ‘Rojava tasarısı’nı onayladı

Kürdistan Bölgesi

Kürdistan Parlamentosu, bugün Rojava özel gündemiyle toplanarak bir dizi karar aldı.

Kürdistan Parlamentosu, Rojava hakkında 12 maddelik bir tasarıyı oy çokluğuyla kabul etti.

Rojava özel gündemiyle toplanan Kürdistan Parlamentosu, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik saldırılarını kınadı.

Savaşın bir an önce durdurulması çağrısında bulunulan Kürdistan Parlamentosu’nun açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“Sivil halkın can ve mal ile sivil toplum kuruluşlarının güvenliği sağlanmalı. Birleşmiş Milletler, uluslararası kuruluşlar ve bölgedeki kurumlar Rojava’ya yönelik saldırılar ve savaşın durması için siyasi ve diplomatik baskılarını arttırmalı.”

Kürdistan Parlamentosu, uluslararası kuruluşlarla birlkte Rojava’dan gelecek göçzedeler konusunda hazırlıklar yapması için Kürdistan Hükümeti’ni görevlendirdi. Parlamento, göçzedelere yardım için ulusal bir kampanya başlattı.

Kürdistan Parlamentosu açıklamasında, “Parlamento, yaşananlar, radikal grupların yaptıklarından ve Efrin’de meydana gelen insan hakları ihlalleri ve demografik değişimin tekrarlanmasından endişe duyuyor. Efrin’de yaşananların Serê Kaniyê, Grê Spî ve Kobani’de tekrarlanmaması için radikal grupların engellenmesi için yoğun çaba gösterilmeli” denildi.

Rojava’daki siyasi taraflara çağrıda bulunan Kürdistan Parlamentosu, partilerden siyasi ve ideolojik ayrılıkların bir tarafa bırakılarak Kürt halkının çıkarları için ortak bir çalışma etrafında bir araya gelmeleri istendi.

Kürdistan Hükümeti Sözcüsü Cotyar Adil, hükümet olarak Rojava’dan gelecek sığınmacılar için hazırlık yaptıklarını ve yabancı misyonlara göçmenler konusunda hükümete destek olunması çağrısı yaptıklarını ifade etti.

Türkiye’nin ÖSO ile birlikte Rojava'ya yönelik saldırısından dolayı yaşanan savaşta Kürt illeri ve Rojava'da yüzden fazla sivil hayatını kaybetti. Ayrıca Rojava’da yüzbinden fazla insan da evlerini terketmek zorunda kaldı.

11 Yorum

Yorumlar

Bizim derdimiz toprak, petrol yada altın gümüş değildir. Kalıcı barışın önünde duran hainlerdir. Bir tane Kürt ile sorunumuz yok. Bizim için Kürdün Türkten, Türkün de Kürtten farkı yoktur. Bir an evvel bölücülerin aramızdan çıkması ve bizi rahat bırakması gerekiyor...

Amk yerinde siz turkolar kadar hain alçak namussuz ırkçı faşist düşman hicbir halk yok Kürt  kardeşlerimiz diyorsunuz Kürt   düşmanlığı yapiorsunuz Biz Kürtler  size asla inanmayız o  kervan geçti yaşım 24 ve biz gençler uyanigiz  sizlerin eceli bizden geçecek gençler sizin korkunuzdur ölülerimizden korkuyorsunuz siz

 

Türkiyenin kürt kardeslerimizle işi yok..eli kan teröristlerle..işimiz..eli kanlı terör örgütü kürt kardeşlerimizin kanını emdiğiniz yetmedimi..Türkiye olarak terör faliyetinde bulunun ondan sonra kendiniz çalın oynayın..yok artık teröristler rojava adı altında toplansınlar sonrada Türkiyenin kürtlerle uğraştığını söylesinler..yok artık teröristler kaçamayacaksınız..bir defa kalkan bayrak bir daha inmez..Suriyede herkes eskiden nerde yaşıyorsa hrkes yerinde toprağında yaşayacak.işiniz bitti..

Madem Avrupa Birliği teröre bukadar sevginiz var savunucusu olduğunuz küpeler i alin Kendi ilkelerine götürün zaten siz Avrupa birer terörist siniz bizler sadece sınırımıza musallat olan bu süzde Kürtleri savunan PYD PKK olarak bilinen itler ne mutlu Türküm diyene 🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷

Tesadüf haber okumak için girdim birdaha da girmem buraya. Bu ülkede Kürt Türk kardeştir ayıp şu haberleri yapmanız. Her iki tarafın insan olmayanı çıkar itirazım yok ama niye genelleme yapıyorsunuz. 

Şu iyi anlaşılması ki sivillerin hayatı tehlikede demiş, sivilleri Mehmetçik değil teröristler vuruyor, Mehmetçik daima sivillerin yanında, terör ve destekçilerinin karşısında olacaktır. 

Pkk biran evvel yok edilsin ama arkasında batılı ülkeler var. Bizimde özellikle abd ike ilişkimizi kesmemiz gerekiyor çünkü yılanın başı o boşuna pkk yarmdım etmiyor vardır bir çıkarı. Malesef  2-3 yaşlarında bir kürt kızı öldü askerimizin saldırısı sonucu buda ister istemez nefreti körüklüyor. Annesi kucağındanda bırakmak istemiyirdu feryad ediyordu. Allah evlat acısı yaşatmasın zor bir durum

Yeni yorum ekle