Ana içeriğe atla

Kürdistan, hastanelerinin kapısını Iraklı yaralılara açtı

Kürdistan Bölgesi
Irak

Irak’ta 1 Ekim’de başlayan gösterilerde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu yaralanan siviller tedavi için Kürdistan Bölgesi’ne getiriliyor.

350’den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 15 binden fazla kişinin de yaralandığı gösterilerde yer alan kişiler için tıbbi yardım ve tedavi olanaklarının yetersiz kaldığı belirtildi.

Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanlığı’nın, Irak’ın orta ve güney illerinde devam eden gösterilerde 'yaralananları tedavi etmeye hazır oldukları' açıklamasından sonra, çok sayıda yaralının Kürdistan Bölgesi’ndeki hastanelere sevk edildiği ve burada tedavi altına alındığı kaydedildi.

Bağdat’taki gösterilerde yaralanan Macid adındaki eylemcinin babası, “Oğlum ağır yaralanmıştı, dört haftadır durumu çok kötüydü. Bağdat’ta tıbbi destek yetersizdi ve kimse bize randevu vermiyordu. Bundan dolayı oğlumu Kürdistan Bölgesi’ne nakletmek zorunda kaldım. Şimdi burada tedavi ediliyor ve durumu iyiye gidiyor. Bize yardım ettiği için Kürdistan Bölgesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Bağdat ve Irak’ın diğer kentlerinde devam olaylarla ilgili konuşan Macid’in babası, “İnsanlarımız ve gençlerimiz ülkede adalet istiyor. Ancak devlet güçleri adalet arayışına olan talebe sert karşılık verdi. Ülkede insanların hayatı tehlikede” şeklinde konuştu.

Irak’ta son 2 ayda yaşananlar

Irak'ta başkent Bağdat başta olmak üzere ülkenin orta ve güney kesimlerinde Şii nüfusun yaşadığı kentlerde 1 Ekim'den itibaren hükümet karşıtı gösteriler başladı.

Göstericiler ilk etapta işsizlik, yolsuzluk ve temel hizmetlerin sunulmaması gibi sebeplerle sokağa çıkarken, bu talepler ilerleyen günlerde ülkedeki tüm siyasi elitin devlet yönetiminden elini çekmesi, başbakan dahil tüm kabinenin istifası ve hizipçilik üzerine kurulu siyasi sistemin lağvedilmesine dönüştü.

Protestolar sırasında yapılan müdahale sonucu yüzlerce göstericinin hayatını kaybetmesine rağmen Başbakan Abdulmehdi'nin görevi bırakmamasında Tahran'ın rolü olduğu iddiasının yayılması üzerine meydanlarda İran'ın ülkedeki askeri ve siyasi hegemonyasını hedef alan sloganlar da yükselmeye başladı. İran'ın önce Kerbela ardından Necef'teki konsoloslukları göstericiler tarafından ateşe verildi. Sonra Başbakan Adil Abdulmehdi istifa etti.

3’üncü ayına giren ve hala devam eden hükümet karşıtı protestolarda göstericiler ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin sayısına ilişkin farklı açıklamalar bulunuyor.

 

Yeni yorum ekle