Ana içeriğe atla

Kürdistan Asayişi Erbil'deki saldırganın kimliğini açıkladı

Kürdistan Bölgesi

Erbil Asayişi, başkent Erbil’de bir restoranda gerçekleşen saldırının faillerinden birinin fotoğrafını yayınlayarak kimliğini açıkladı.

Erbil Asayişi ve Kürdistan Anti Terör Güçleri (Kurdistan CT) Çarşamba günü Erbil’deki bir restoranda gerçekleşen ve aralarında Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’ndan bir personelinin de bulunduğu 3 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısının faillerinden birinin fotoğrafını yayınladı.

Saldırganın 1992 Diyarbakır doğumlu Mazlum Dağ olduğunu açıklanırken, Kürdistan Bölgesi halkından fotoğraflarda görünün saldırganı görenlerin en kısa sürede emniyet birimlerini bilgilendirmesi istendi.

Öte yandan, Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Erbil’de dün gerçekleşen saldırının planlı bir terör eylemi olduğunu açıkladı.

Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil tarafından yapılan açıklamada, dün Erbil’deki bir restoranda gerçekleşen ve biri Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu personeli olmak üzere toplamda 3 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan saldırının planlı bir terör saldırısı olduğu belirtildi.

Açıklamada, “İlk araştırma sonuçlarına göre, 17 Temmuz 2019’da Erbil’de gerçekleştirilen saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti. Bu önceden planlanmış bir terör saldırısıdır” ifadelerine yer verildi.

Saldırıyla ilgili soruşturmanın sürdüğü ve önemli gelişmelerin kaydedildiğinin ifade edildiği açıklamada, soruşturmaya dair gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılacağı kaydedildi.

Erbil’de dün öğlen saatlerinde bir restauranda gerçekleştirilen saldırıda Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu personeli Osman Köse ile Kürdistan Bölgesi vatandaşları Neriman Osman ve Beşdar Ramazan yaşamını yitirmişti.

 

Yeni yorum ekle