Ana içeriğe atla

Koalisyondan Peşmergeye yeni askeri yardım

Kürdistan Bölgesi

IŞİD karşısı Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, Peşmerge Bakanlığı bünyesinde başlatılan reform çalışmalarının sürdüğünü ve bu konuda gereken desteği verdiklerini söyledi.

Albay Myles B. Caggins, Ortadoğu Yorum ve Rapor Merkezi’ne verdiği demeçte, Peşmerge Bakanlığı’na yaklaşık 100 Hummer zırhlı araç ile askeri techizat yardımında bulunduklarını dile getirdi.   

Peşmerge güçlerine askeri eğitim ve tatbikat desteğinin devam ettiğini ifade eden Caggins, bu desteğin uzun surely planlandığını belirtti.

Albay Myles B. Caggins, Peşmerge Bakanlığı bünyesinde başlatılan reform programının 38 başlıktan oluştuğunu anımsatarak, “Amaç, birleşik ve kabiliyetli bir peşmerge gücü oluşturmaktır. 2017’de başlayan proje kapsamında şu ana kadar önemli adımlar atıldı” dedi.  

Koalisyon Sözcüsü ayrıca IŞİD’e karşı mücadelede başarı için Peşmerge Bakanlığı ile Irak Savunma Bakanlığı arasındaki koordinasyonun çok önemli olduğunu vurguladı.  

Öte yandan Rûdaw’a konuşan Peşmerge Bakanalığı Genel Sekreteri Cebbar Yawer de bahsi geçen yardım paketinin bir kısmını teslim aldıklarını, diğer kısmını ise yakın bir zamanda alacaklarını söyledi.  

Yawer, ABD, İngiltere, Almanya ve Hollanda’nın Peşmerge Bakanlığı’ndaki reform projesine aktif katıldığını belirtti.

Yeni yorum ekle