Ana içeriğe atla

İsmail Beşikci: Bunlar Talabaniler'in Kürdistan'a hediyesidir!

Kürdistan Bölgesi

Sosyolog ve yazar İsmail Beşikçi, Kürdistan Bölgesi’ne gelirken uçakta sadece İngilizce ve Arapça anons yapıldığını belirterek, “Kürtler böylesine ağır bedeller ödemiş bir halk ama Kürdistan’a gelen uçakta Kürtçe konuşulmuyor” dedi.

Kurdistan Bölgesi başkenti Erbil’de düzenlenen 14’üncü Kitap Fuarı’na katılan İsmail Beşikçi, Rûdaw masasına konuk oldu.

“Saddam tüm zehirli gazları Kürtler üzerinde denedi”

 “Kürtler soykırım yaşamış bir millet” diyen Beşikçi şöyle devam etti:

“1983-1988 yılları arasında Saddam Hüseyin ‘hangi gaz daha zehirlidir’ deneylerini Kürdistan’da yaptı. Kürt köyleri üzerinde, Süleymaniye’deki askeri karargahında tutuklu bulunan mahkumlar üzerinde yaptı. Kürtler böylesine ağır bedeller ödemiş bir halk ama Kürdistan’a gelen uçakta Kürtçe konuşulmuyor” dedi.

“İşte bunlar Talabanilerin Kürdistan’a bir hediyesidir!”

Kürdistan Bölgesi’ne gelirken pasaport kontrolleri sırasında yaşanan bir duruma dikkat çeken ünlü sosyolog, “16 ekim 2017’den önce biz Kürdistan’a çok geldik. Pasaport kontrollerinde sadece Kürt görevliler vardı. Bugün gelirken gördük ki Kürt görevlilerin yanında bir de Bağdat’tan gelen görevliler var. Bu çok ilgi çekici bir durum” sözlerini sarfetti.

Beşikçi, “Bu kadar ağır bedelden sonra yine Kürdistan’a gelince Arapça duyuyorsun ama Kürtçe duyamıyorsun. Yani nedir bu? Bu kadar ağır bedellere rağmen niye bunlar gerçekleşti? İşte bunlar Talabanilerin Kürdistan’a bir hediyesidir! Benim söyleyeceğim bu kadar” değerlendirmesinde bulundu.

 

Yeni yorum ekle