Ana içeriğe atla

Erbil'de Türk diplomatın hayatını kaybettiği silahlı saldırıda 1 kişi daha yakalandı

Kürdistan Bölgesi

Başkent Erbil’de, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu'nda görevli diplomat Osman Köse'nin öldürülmesi ile ilgili hakkında yakalama kararı bulunan bir kişinin daha Habur Sınır Kapısı'ndan Şırnak'a geçmek isterken yakalandığı bildirildi.

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu'nda görevli diplomat Osman Köse'nin hayatını kaybettiği silahlı saldırı olayı ile ilgisi olduğu ileri sürülen ve hakkında “örgüt üyeliği, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma ve kasten adam öldürme” suçlarından yakalama kararı bulunan F.Ç'nin bugün Habur Kara Hudut Sınır Kapısı'ndan Şırnak'a geçmek isterken yakalandığı belirtildi.

F.Ç'nin işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı kaydildi.

Saldırının ardından MİT Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Ankara Emniyet Müdürlüğü'nce yürütülen çalışmalarda geçen yıl 29 Kasım ve 26 Aralık'ta da Şırnak'ta iki kişi yakalanıp tutuklanmıştı.

Başkent Erbil'de geçen yıl 17 Temmuz'da bir restoranda düzenlenen silahlı saldırıda Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu'nda görevli diplomat Osman Köse ile Duhoklu Neriman Osman ile Beşdar Ramazan yaşamını yitirmişti.

20 Temmuz'da da saldırının faillerinden Mazlum Dağ ve Muhammet Bisksiz ve kendilerine yardım ve yataklık eden 3 kişi, Erbil Asayişi ile Kürdistan Anti Terör Birimi tarafından yakalandı.

Yeni yorum ekle