Ana içeriğe atla

Erbil ve Bağdat 140. Maddeyi uygulamak için toplanıyor

Kürdistan Bölgesi
Irak

Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Kürdistan İdaresi Dışındaki Kürdistani Bölgeler’in Heyet Başkanı Mela Nasir Ehmed yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı sonrası Erbil'den bir heyetin 140. Madde’nin uygulanması görüşmeleri için Bağdat'ı ziyaret edeceğini belirtti.

Basnews'e açıklamalarda bulunan Mela Nasir Ehmed, Kurban Bayramından sonra Erbil'den bir heyetin 140. Madde’nin uygulanması görüşmeleri için Bağdat'a giderek Irak hükümetiyle toplanacağını dile getirdi.

Mela Nasir Ehmed konuşmasının devamında, Irak hükümetinin Peşmerge olmaksızın Kürdistani bölgelerdeki güvenliği sağlayamayacağını ve gün geçtikçe bu bölgelerde güvenliğin dahada kötüye gittiğini açıkladı.

  1. Madde’nin uygulamaya konulması için Bağdat'ın bir dizi teklif hazırladığını belirten Mela Nasir Ehmed, bununda başlangıç olarak olumlu bir adım olduğunu ifade etti.

Benzer şekilde Kurban Bayramının birinci gününde Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail yaptığı açıklamada, Peşmerge’nin Kürdistani Bölgelere dönmesi ve güvenliğin sağlanması konusunda Irak Ordusu ile görüşmeler yaptıklarını açıklamıştı.

 

Yeni yorum ekle