Ana içeriğe atla

Erbil saldırısının zanlısı Mazlum Dağ, ilk ifadesinde ne söyledi?

Kürdistan Bölgesi

Erbil Emniyet Müdürlüğü, bir Türk Başkonsolosluk görevlisinin de aralarında bulunduğu üç kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenlediğinden şüphelenilen Mazlum Dağ, kod adı Mamand olan Muhammet Bisksiz ile olayla ilgisi olduğundan şüphelenilen üç kişinin yakalandığını bildirmişti. Mazlum Dağ ve beraberinde yakalanan şahların ilk sorgularında, önce Mahmur oradan da Şengal'e gitmeyi planladıklarını söylediği öğrenildi.

Erbil Emniyet Müdürlüğü, bir Türk Başkonsolosluk görevlisinin de aralarında bulunduğu üç kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenlediğinden şüphelenilen Mazlum Dağ, Muhammet Bisksiz ve olayla ilgisi olduğundan şüphelenilen üç kişinin yakalandığını bildirdi.

Mazlum Dağ ilk ifadesinde neler söyledi?

Mazlum Dağ ve beraberinde yakalanan şahların Türk yetkililerinin de katıldığı ilk sorgusu yapıldı. Zanlıların ilk ifadesinde önce Mahmur oradan da Şengal'e gitmeyi palanladıklarını söylediği öğrenildi.

Kürdistan Güvenlik Ajansı tarafından yapılan açıklamada, saldırının faili Mazlum Dağ’ın yanısıra kod adı Mamand olan Muhammet Bisksiz’in de yakalandığı belirtildi. Açıklamada, Muhammed Bisksiz'in, 20 Temmuz 2019 Cumartesi günü Erbil Asayişi ve Anti Terör birimi tarafından yakalandığı bildirildi.

Kürdistan Bölgesi başkenti Erbil’de geçen Çarşamba günü bir restorana düzenlenen saldırıda Türkiye Başkonsolosluğu'nda görevli diplomat Osman Köse ile iki Irak vatandaşı hayatını kaybetmişti. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden yapılan açıklamada olayın planlı bir terör saldırısı olarak değerlendirildiği açıklanmıştı.

Erbil Emniyet Müdürlüğü, saldırının baş zanlısının Diyarbakır nüfusuna kayıtlı, HDP Diyarbakır milletvekili Dersim Dağ'ın kardeşi 27 yaşındaki Mazlum Dağ olduğunu açıklamış ve zanlının fotoğrafını paylaşmıştı.

 

Yeni yorum ekle