Ana içeriğe atla

Başkan Neçirvan Barzani'den Erbil-Bağdat açılımına destek

Kürdistan Bölgesi

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, başkent Erbil’de Irak hükümetinden üst düzey bir heyetini kabul etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede taraflar merkezi hükümet ile Kürdistan Bölgesi heyetlerinin Erbil’deki görüşmelerini olumlu bulduklarını ifade etti.

Sözkonusu görüşmelerin askıya alınan konuların anayasal çerçevede çözüme kavuşturması için bir fırsat olduğuna vurgu yapılan görüşmede, ortak bir paydada buluşarak, karşılıklı çıkarları korumak temelinde görüşmelerin devam ettirilmesinin önemine değinildi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, başta Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi olmak üzere, Irak’ın diğer yetkililerine, sorunları çözme konusundaki tutum ve kararlılığını değerli bulduğunu dile getirerek teşekkür etti. Barzani, her iki tarafın bu kapsamda atacağı adımları destekleyeceğini ifade etti.

Ortak ve tek ekip ilkesi ile çalışma metoduna dikkat çeken Başkan Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin attığı adımların, Irak’ın toprak bütünlüğü ve anayasa çerçevesinde çözüm yolu bulma yönünde olduğuna dikkat çekti.

Barzani, atılacak adımların karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi ve istikrarın korunmasına vesile olması dileğinde bulundu.

Irak heyeti ise görüşmede Kürdistan Bölgesi’nin tutum ve görüşlerini olumlu bulduklarını ifade ederek, gün içerisinde Kürdistan heyetleri ile yaptıkları görüşmelerin içeriği hakkında Neçirvan Barzani’ye bilgi verdi.

 

Yeni yorum ekle