Ana içeriğe atla

Başkan Neçirvan Barzani, 'Doğa için koştu

Kürdistan Bölgesi
Doğa ve Çevre

Bu yıl ‘Doğayı koruma' temasıyla 8’inci Uluslararası Erbil Maratonu, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin katılımıyla başladı.

Katılımcılar başkent Erbil’de bulunan Sami Abdulrahman parkının çevresinde belirlenen 42 kilometre uzunluğundaki koşu güzergâhı yarışa başladı.

Vatandaşlar ve sporcularla birlikte yarışa katılan Başkan Neçirvan Barzani, aile kulvarı olarak da bilinen 4 kilometrelik kulvarda koşu gerçekleştirdi.

Günlük hayatta da spor yapan Barzani kulvarı tek nefeste bitirmeyi başardı. Final çizgisine ulaşan Başkan Neçirvan Barzani, gençlerin spor yapmasını ve çevreyi temiz tutmalarının önerisinde bulundu.

Başkan Barzani şunları söyledi:

Maratonun temasının çevre ve doğayı korumayla ilgili olduğunu gördüğümde katılmaya karar verdim. Doğayı ve çevre koruma meseleleri, Kürdistan Bölgesi’nde çok önem verdiğimiz konular arasında yerini alıyor. Bu vesileyle vatandaşlarımızın çevre ve doğa temizliği konusunda daha ciddi adımlar atmalarını umuyoruz. Bugün dünyanın her yerinde çevre kirliliği ile mücadele ediliyor, bizler de dünyadaki diğer insanlar gibi u konuda üzerimize düşeni yapmalıyız. Bu ne sebepten dolayı temizlik ve çevre duyarlılığına destek olmak için maratona katılmaya karar verdim. Bu adımın çevre temizliği konusunda Kürdistan Bölgesi’nde bir başlangıç olacağını umuyoruz.

3 bin 500 kişinin katıldığı maraton 2011’den bu yana her yıl düzenlenmektedir.

 

Yeni yorum ekle