Ana içeriğe atla

Başkan Barzani’den Lavrov'a: Rojava zarar görmemeli

Kürdistan Bölgesi

Başkan Barzani Rojava’daki Kürtlerin geleceği konusunda duyduğu endişeyi dile getirdi.Kürt halkının çektiği acılar,  geleceği ve haklarının elde edilmesi konusunda duyulan endişler üzerinde görüş alış-verişinde bulundu.  

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro üyesi Hoşyar Zebari, Başkan Mesud Barzani’nin Rusya Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede, Rojava’da insani bir dramın yaşanmasını istemediklerini bu nedenle Moskova yönetiminin bu konuda tutum almasını talep ettiğini söyledi.

Kürdistan Bölgesi ziyaretleri kapsamında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Başkan Mesud Barzani ile bir araya geldi.

Hoşyar Zebari, görüşmeye ilişkin detayları anlattı.

Görüşmenin tarihi oluğunu ifade eden Zebari, “Sayın Lavrov, Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etti. Rusya gibi önemli bir ülkenin Dışişleri Bakanının ilk defa burayı ziyaret etmesi tarihi bir olay olarak değerlendiriyoruz. Toplantılar çok iyi geçti birçok konuda yakın görüş alışverişinde bulunduk. Görüşmede Rus yetkili, Erbil ve Bağdat arasındaki yakınlaşmadan memnuniyet duyduklarını ve destekçisi olduklarını belirti” dedi.

Zebari, Başkan Mesud Barzani’nin Rojava’yla ilgili bir talebi Rusya’ya ilettiğini belirterek şunları kaydetti:

Rojava’daki gelişmeler de ele alındı, özellikle Fırat’ın doğusunda yaşanan olaylar görüşüldü. Bu konuda da ortak bir görüşte mutabık kalındı. Biz açıkça bölgede yaşanan askeri bir eylemden sonra oluşabilecek istikrarsızlıkta endişe duyduğumuzu dile getirdik. Başkan Barzani o bölgede insani bir dramın yaşanmaması ve yeni bir göç dalgasının oluşmaması için Sayın Lavrov’dah Rusya’nın yetkilerini kullanmasını talep etti.”

 

Yeni yorum ekle