Ana içeriğe atla

Başbakan Neçirvan Barzani Alman heyeti Kabul etti

Kürdistan Bölgesi
Avrupa

Başbakan Neçirvan Barzani başkent Erbil’de, Almanya'nın Baden-Württemberg Bölgesi Teknoloji ve Araştırma Bakanı Teresa Bawa's, ve Eyalet Bakanı Theresa Schopper ile beraberindeki heyeti Kabul etti.

Almanya'nın Kürdistan Bölgesi Başkonsolosu Barbara Wolf da hazır bulunduğu görüşmede Başbakan, Almanya’nın Kürdistan Bölgesi'ne verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek, Almanya'nın en zor günlerde Kürdistan'ın yanında olduğunu vurguladı.

IŞİD’le mücadelenin sona ermesinin ardından şiddet ve terör düşüncesiyle mücadele etmek için ortak çalışmanın gerekli olduğunu belirten Başbakan, bu süreçte Kürdistan Bölgesi’nin ağır bir göç yüküyle karşı karşıya kaldığını kaydetti.

Görüşmeden duydukları memnuniyeti dile getiren Alman heyeti ise sığınmacıların durumunu yakından görme fırsatı bulduklarını dile getirerek, Peşmerge ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin sığınmacılara yönelik adımlarının ve terörle mücadelesinin değerli olduğunu ifade etti.

Alman heyet, özellikle eğitim, insani yardım, çevre ve sağlık konularında Kürdistan Bölgesi'ne destek sağlayacaklarını dile getirirken, Başbakan da IŞİD’ten kurtarılan Ezidi çocuklara verdiği desten ötürü Baden-Württemberg yönetimine teşekkür etti.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, terör örgütü IŞİD tarafından esir alınmış Ezidi Kürtlerin kurtarılması için çabalarını sürdüreceklerini söyledi.

 

Yeni yorum ekle