Ana içeriğe atla

31 yıl önce bu vahşete gözlerinizi kapattınız, sessiz kaldınız! Gelin şimdi görün!

Kürdistan Bölgesi
Tarih

Toplu Mezarları Açma Heyeti Üyesi Enwer Umer Seîd, Irak'ın Semawe kentinde açılan toplu mezara ilişkin gazeteci, yönetmen, diplomat ve uluslararası toplum temsilcilerine seslenerek: '31 yıl önce sessiz kaldınız, gelin, gözlerinizle görün, bakın Kürtlere neler yapılmış!' dedi.

 Irak'ın Semawe kentinde, bir kaç gün önce Baas rejimi döneminde jenosid'e uğramış Kürtler'e ait bir toplu mezar yeri tespit edildi. Ardından Toplu Mezarları Açma Heyeti buradaki toplu mezarı açtı.

Toplu Mezarları Açma Heyeti Üyesi Enwer Umer Seîd, sosyal medya ağı Facebook üzerinden, Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, Başbakanlığı, Parlamento Başkanlığı ve Irak – Kürdistan Bölgesinde faaliyette olan resmi ve sivil kurum – kuruluşlarına, gazetecilere, yönetmenlere, yabancı ülke büyükelçileri, temsilcileri, diplomatları ve uluslararası kurumlara çağrı yaparak, toplu mezarların açıldığı yerlere gelerek Kürtlere karşı gerçekleştirilen katliamı kendi gözleriyle görmeleri çağrısında bulundu.

 Enwer Umer Seîd çağrısında, herkesin 31 yıl önce suçsuz çocukların diri diri, annelerinin kucaklarında nasıl toprağın altına gömüldüğünü, 31 yıl önce bütün dünyanın Kürtlere karşı uygulanan bu vahşete nasıl sessiz kaldığını, Kürt halkının 31 yıl önce nasıl bir kıyameti yaşadığını! gelip görmelerini istedi.

Enfal Katliamları: Sekiz bin Kürt çöllerde diri diri toprağa gömüldü

Enfal Katliamı, Kürt tarihin en kanayan yaralarından biridir. Bir gecede yaşları 10 ile 70 yaş arasında 8 bin Kürt, Basra ve Kerkük çöllerinde diri diri toprağa gömüldü. Bu Saddam’ın Kürtlere karşı vahşi katliamının sadece başlangıcıydı.

Adını Kur’an’daki bir süreden alan Enfal adıyla bilinen katliam süreci 1983 yılının Temmuz ayının sonunda Barzan bölgesinde başladı. Barzani aşiretinden 8 bine yakın erkek Irak’ın güneyindeki çöllerde diri diri toprağa gömüldü.

Katliam 14 Nisan 1986’da sistematik bir biçimde yeniden başladı.

Bu tarihten sonra sivillere karşı kimyasal silahlar da kullanıldı. Üç yıl boyunca kimyasal silahların kullanıldığı en kanlı katliam ise Halepçe’de yaşandı. 16 Mart 1988’de Halepçe’de beş bin sivil kimyasal silahlarla katledilirken, beş binin üstünde insan da yaralandı.

Enfal katliamlarında sadece kimyasal silahlar veya bilindik klasik yöntemler kullanılmadı. Dokan Baraj Gölü'nün kapaklarını açtıran Saddam Hüseyin binlerce Kürdün çamurlar altında kalarak hayatını kaybetmesine de neden oldu.

1983 yılından 1991’e kadar aralıklarla süren Enfal katliamları döneminde Irak’ta ve Irak Kürdistanı’nda 182 bin Kürt, Saddam’ın uyguladığı politikalar neticesinde katledildi. 1991'den sonra cenazelerin bir kısmı bulunurken, geriye kalanları 2003 yılından sonra ağırlıkla Basra ve Kerkük'te bulundu. Hala cenazesine ulaşılamayan binlerce Kürt bulunduğu sanılıyor.

 

Yeni yorum ekle