Ana içeriğe atla

19 yıl aradan sonra yeniden PKK Bildirisi

Kürdistan Bölgesi
Türkiye
PKK

Türk savaş uçakları Kürdistan Bölgesi'nin Duhok iline bağlı Amedi ilçesi semalarında yazılı bildiri atarak, PKK üyelerinin teslim olmalarını istedi.

Çeşitli sloganlar içeren bildirilerde PKK’ye katılanlara "ayrılın" çağırısı yapıldı.

Amedi’ye bağlı Kani Masi kasabası sakini Salim Muhammed, “Kani Masi bölgesinde onlarca Türkçe yazılı bildiri bulundu. Bildirilerde gerillaların teslim olmaları isteniyor” dedi.

Uçakların attığı bildirilerde bu yıl içinde toplam 900’e yakın PKK'linin Türkiye güvenlik güçlerine teslim olduğu ve hepsinin yeni bir başlangıç yaptığı savunuluyor.

PKK üyelerinin teslim olmaları halinde ceza almayacakları ifade edilen bildirilerde, “Türk ceza kanunu 221’inci maddesi gereği, örgüt üyesinin her hangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, sadece gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi halinde hakkında cezaya hükmolunmaz” ifadeleri yer alıyor.

Rûdaw’a konuşan eski bir PKK üyesi, “90’lı yılardan 2000 yılarında kadar bu tür bildirimler yayınlanıyordu. Ama 2000’den sonra artık böyle şeyler pek görülmedi. O zamandan bu yana ilk defa yazılı bildiri yoluyla gerillalardan teslim olmaları isteniyor” dedi.

Adının açıklanmasını istemeyen eski PKK üyesi, gerillaların bu tarz hamlelerle ikna olamayacaklarını, PKK'nin bu tür adımları etkisiz hale getirmek için karşı planları olduğunu söyledi.

Kani Masi İlçe Müdürü Serbest Akreyi de, “Amedi bölgesinden havadan bildiri fırlatıldığı bilgisi bize ulaştı. Bildirilerin bir kısmı Kani Masi vatandaşlarının da eline ulaştı” diye konuştu.

 

Yeni yorum ekle