Ana içeriğe atla

Kürt müziğinde yeni soluk: İlk Kürtçe müzik dergisi Ziryab yayın hayatına başladı

Kültür ve Sanat

İlk Kürtçe müzik dergisi Ziryab yayın hayatına başladı.  Yayın kurulunda Siya Şevê'den Gökçe Selim, Serhat Temel,  Harun Elkî ve Ozan Irmak'ın yer aldığı derginin editörlüğünü ise Mevlut Oguz ve Serhat Temel üstleniyor.

Yayın kurulu dergiyi çıkarma amaçlarını şöyle açıklıyor:  “Büyük bir emek ve özveriyle üretilen Kürt müziği ve müzisyenlerin sorunlarını her yerde ve her düzeyde, yapıcı bir dil ve geniş bir perspektifle tartışmaya açmak; müzisyenlere ve dinleyicilerine yeni bir ifade alanı açmak istiyoruz.”

4 ayda bir çıkacak olan Ziryab’ın ilk sayısının içeriği ise şöyle:

-Harun Elkî 90’lı yıllardan günümüze Kürt müziği konusunda bir panorama çiziyor ve sosyal medyanın müzik üzerindeki etkilerinden bahsediyor.

-İbrahim Sarısu Tarihin ilk ozanlarından olan Orfeus ve müzik tarihinin en iyi sembollerinden olan Orfeus mozaiği hakkında bir yazıyla yer aldı.

-Serhat Temel Hasankeyf Orkestrası üzerine bir yazı, Serdar Öztürk Dengbêj Reşo hakkında bir portre kaleme aldı.

-İlk sayıda Kerem Gerdenzerî ve Nizamettin Ariç’in yanı sıra Ayfer Duzdaş, Mem Ararat, Adnan Kartal, Cem ŞivanErgul, Siya Şevê, Rewşan Çelîker’le yapılan söyleşilere de yer verildi.

-Dergide müzikle ilgili yazı ve söyleşilerin yanı sıra raftaki albümler, albüm tanıtımları, müzikle ilgili haberler, kitap tanıtımları ve bir de playlist yer alıyor.

-Derginin ilk sayısında Kürt rock müziğinin duayeni Kerem Gerdenzerî posteri ile Siya Şevê’ninLi Pey Siya Xwe isimli albümü hediye olarak veriliyor.

Yeni yorum ekle