Ana içeriğe atla

Cep telefonuyla kitap yazan Kürt mülteciye edebiyat ödülü

Kültür ve Sanat

Pasifik kıyısında yer alan bir gözlem merkezinde yaşayan Doğu Kürdistanlı Behruz Boochani isimli mülteci, cep telefonuna yazdığı ve WhatsApp aracılığıyla teslim ettiği ilk kitabıyla Avustralya'nın en iyi edebiyat ödülünü kazandı.

Dost yok sadece dağlar var isimli kitabıyla dikkatleri üzerine çeken Boochani, bundan 6 yıl önce tekneyle Avustralya'ya ulaşmış ancak anakaraya ayak basmadan Avustralya hükümetince Manus Adası'ndaki kampa gönderilmiş.

'Ödülü Aldığıma Sevinemedim'

WhatsApp üzerinden basına açıklama yapan Doğu Kürdistan'lı gazeteci ve yazar, "Etrafımdaki bu kadar çok masum insanın acı çektiği bir ortamda ödülü aldığıma sevinemedim bile. Kutlamak istemiyorum." diye konuştu.

Ancak kazandığı ödülün dünya kamuoyunun Avustralya'nın denizaşırı kamplarında zor şartlarda yaşam mücadelesi veren mültecilerin durumuna dikkati çekmesini umduğunu belirtti.

Kitabı yazarken yaşadığı en büyük korkunun, telefonuna kamptaki güvenlik görevlilerince el konulması olduğunu belirten Boochani, "Odamı basıp tek sermayem olan cep telefonumu almalarından çok endişelendim." ifadesini kullandı.

Ödülün sahibi perşembe günü Avustralya'da düzenlenen bir törenle duyuruldu, ancak Boochani izin olmadığı için ödülünü almak üzere ülkeye giremeyecek.

Kürt yazar Behrouz Boochani, Avustralya hükümetinin kamplardaki mültecilerin içinde bulunduğu durum nedeniyle çok büyük utanç duyması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Manus Adası'nda kaldığı süre içerisinde mülteci haklarıyla ilgili Avustralya hükümetini eleştiren yorumlarıyla öne çıkan gazeteci Boochani, Twitter hesabından kaldığı adayı 'Manus Cezaevi' olarak tanımlıyor.

Zaman zaman da kamplardaki mültecilerin durumlarıyla ilgili bilgiler paylaşıyor.

Yeni yorum ekle