Ana içeriğe atla

Hamaney, İran'ı bekleyen tehlike konusunda uyarılarda bulundu

İran

Akaryakıta yapılan yüzde 50 zammı savunan İran’ın dini lideri Hamaney, zammın diğer ürünlerin fiyatlarını etkilemesinin büyük sorunlar yaratacağı uyarısında bulundu ve güvenlik yetkililerini göreve davet etti.

Ayetullah Seyyid Ali Hamaney, 15 Kasım'da uygulanan benzin zammı ile ülkede yaşanan olaylara ilişkin açıklamada bulundu.

İran Mehr ajansının aktardığına göre yapılan zamma destek veren Hameney, “Yürütme, yargı ve yasama organı başkanlarının uzmanların çalışmalarına dayanarak aldığı karar uygulanmalı” dedi.

Hameney, “Doğal olarak bu karardan bazı vatandaşlar endişe duyacak ve zararlarına olacak. Fakat kamu mallarını tahrip etme ve ateşe verme vatandaşların işi değil, fitnecilerin işidir. İslam Devrimi ile İran düşmanları bu tür tahripler ile gerginliği destekliyor ve şu anda da bununla meşguller” dedi.

Akaryakıt zammının diğer ürünlerin fiyatlarının artmasına neden olmaması gerektiğini vurgulayan Hamaney, "Televizyonda yetkililerin benzine getirilen zammın diğer ürünlerin fiyatlarını etkilememesi için çalışacaklarını söylediklerini izledim. Bu kontrolun topyekun yapılması şart. Pahalılık vatandaşlar için büyük sorunlar getirebilir. Tüm yetkililer duyarlı olmalı. Güvenlikle ilgili yetkililer de görevini yapmalı” ifadelerini kullandı.

Hamaney, halktan “duyarlı ve basiretli” olmasını ve “fitnecilerden uzak durmasını” istedi.

İran ve Rojhılat’taki gösterilerde kan aktı

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerinden olan İran'da, devlet tarafından sübvanse edilen benzine yüzde 50 zam yapıldı.

İran ve Rojhılat’ta, başta Tahran ve Kirmaşan olmak üzere, onlarca kentte sokağa çıkan halk, benzine yapılan zamma tepki gösterdi.

Öte yandan resmi olmayan kaynaklara göre, gösteriler esnasında farklı kentlerde 16 kişi hayatını kaybederken, yüzü aşkın kişi de yaralandı.

Ruhani zammı savunmuştu

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 4 yıldır benzine zam yapmadıklarını belirterek, artışın halkın menfaatleri doğrultusunda ve dar gelirli vatandaşlara yardım amacıyla yapıldığını ifade etti.

Ruhani, ekonomik krize rağmen hükümetin artıştan kazanç elde etmeyi amaçlamadığını ve tüm gelirin 60 milyon kişiye dağıtılacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Bütçe ve Planlama Kurumu Başkanı Muhammed Bakır Nobaht, zamlardan elde edilecek gelirle geçim sıkıntısı çeken 18 milyon aileye yardımda bulunulacağını ileri sürdü.

 

Yeni yorum ekle