Ana içeriğe atla

Af Örgütü: İran'da 106 kişi hayatını kaybetti

İran

Uluslararası Af Örgütü, İran'da devam eden gösteriler sırasında 106 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü, protesto eylemleri sırasında 106 kişinin öldüğünü, binlerce kişinin de gözaltına alındığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi Sözcüsü Rupert Colville tarafından yapılan açıklamada da ülkede devam eden gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısının onlarca olduğu belirtilerek, durumun endişe verici boyutta ve yayılmakta olduğu kaydedildi.

Açıklamada, güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için eylemcilerin üzerine gerçek mermilerle ateş açtığı belirtilirken yetkililer aşırı güç kullanımından kaçınmaya çağrıldı.

İnternet kesintisinin sona erdirilmesi gerektiğini belirten Colville, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında yetkilileri göstericilerin ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma özgürlüğü haklarına uymaya çağırdı.

İranlı resmi makamların verilerine göre, hükümet karşıtı gösteriler sırasında 3 güvenlik görevlisi öldürüldü.

Ancak İranlı aktivistler, son olaylarda ölenlerin sayısının 200 civarında olduğunu iddia ediyor.

Benzine yapılan zam nedeniyle İran'ın başta Tahran olmak üzere Tebriz, Meşhed, Ahvaz, İsfahan, Şiraz, Yezd, Kirman ve Kereç gibi kentlerinde cuma gününden bu yana gösteriler düzenleniyor.

Göstericiler birçok kentte benzin istasyonları, banka şubeleri, kamu binaları ve polis araçlarını ateşe verdi.

Muhalif kanallar ve sosyal medya kullanıcıları ölü ve yaralı sayısının çok daha fazla olduğunu iddia ederken resmi makamlar sivil kayıplarla henüz bununla ilgili açıklama yapmadı.

 

Yeni yorum ekle