Ana içeriğe atla

Peşmerge: IŞİD üyeleri Haşdi Şabi'ye katıldı

Irak
Kürdistan Bölgesi

 IŞİD’in önde gelen bazı mensuplarının, İran destekli Heşdi Şabi bünyesindeki Bedir Tugayları ve Esayib Ehli Hak’a katıldığı bildirildi.

Rûdaw TV’nin haber bültenine katılan Peşmerge Güçleri Kifri Cephesi Sorumlusu Merdan Çavşin, Hanekin’in Gulale kasabasında Heşdi Şabi’ye bağlı Bedir Tugayları ve Esayib Ehli Hak’ın olduğunu belirterek, bazı IŞİD mensuplarının bu gruplara katıldığını söyledi.

Merdan Çavşin, “IŞİD’in tanınmış mensuplarından Firas Necim Yunis, Munteser Tirki, Seid el Kiravi, Ahmed Telal ve Zeyd Mewlan Heşdi Şabi’ye katıldı” dedi.

IŞİD’le savaş sırasında Kürtler’e karşı savaşan bazı örgüt mensuplarının da şu anda Heşdi Şabi bünyesinde bulunduğunu kaydeden Çavşin, “Söz konusu kişiler, Kürtlere olan kinlerini şimdi de Heşdi Şabi bünyesinde savaşarak ortaya koyuyolar” diye konuştu.

Peşmerge Komutanı Çavşin ayrıca, “Esayib Ehli Hak bünyesinde Ahmed Yusuf, Enwer Ahmed Yusuf Tebag, Hasan Cedun, Seyf Emume el Kirawi’nin de aralarında bulunduğu bazı kişiler de daha önce IŞİD safhasında savaştılar” ifadelerini kullandı.  

IŞİD’in özellikle Kifri ve Kuleco sınırındaki faaliyetleri artmış durumda. Peşmerge Bakanlığı, yaptığı bir açıklamada, örgütün faaliyetlerini artırdığını belirterek, IŞİD’in uyuyan hücrelerini mutlaka çökertilmesi gerektiğini açıklamıştı.

 

Kaynak
Rudaw

Yeni yorum ekle