Ana içeriğe atla

Öldürülen Iraklı protestocunun annesinden Başkan Barzani'ye: Sadece sen devrimcisin!

Irak
Kürdistan Bölgesi

Irak’taki protesto gösterilerinde yaşamını yitiren ilk gösterici olan Muhammed Habib Sadi’nin annesi, Başkan Mesud Barzani’ye teşekkür ederek, “Sadece sen devrimcisin ve liderliğe layıksın” dedi.

Başkan Mesud Barzani’nin talimatıyla Barzani Yardım Vakfı (BCF) yetkilileri, Irak’ın başkenti Bağdat başta olmak üzere diğer kentlerde yaşamını yitiren göstericilerin ailelerine taziye ziyareti gerçekleştirip, maddi yardımda bulundu.

11 Ekim’de Bağdat’ta yaşamını yitiren protestocu Muhammed Habib Sadi’nin evini ziyaret eden BCF yetkililerini karşılayan Sadi’nin annesi, Başkan Barzani’ye hitaben yaptığı konuşmada, “Iraklı yetkililerden hiçbiri gelip halimizi sormadı. Sen güzel bir insansın. Baban da güzel bir insandı. Asıl mücadeleci sensin. Sana çok teşekkür ediyorum Sayın Mesud Barzani” dedi.

Oğullarından birinin Haşdi Şabi saflarında IŞİD’e karşı savaşırken, diğerinin de protestolarda yaşamını yitirdiğini belirten Sadi’nin annesi sözlerini şöyler sürdürdü:

“Ben protestolarda ilk şehit olanın annesiyim. Bu davranışından ötürü Başkan Mesud Barzani’ye teşekkür ediyorum. Gerçekten de siz iyi ve temiz kalpli birisiniz, aslınız da temizdir. Buraya kadar gönderdiğin bu insanlara teşekkür ediyorum. Yüce Allah’tan seni ve çocuklarını korumasını niyaz ediyorum. Hüseyin sizi korusun. Bana gönderdiğiniz bu maddi yardım önemli değil, sizin bu davranışınız çok önemli.

Siz mücadeleci ve devrimci bir ailesiniz. Baban mücadeleciydi,  sen de mücadeleci ve devrimcisin. Sen o makamı hak ediyorsun. Bir Erbil’e bakın, bir de Bağdat’a. Mal ve mülk toplamak için yönetime gelenler ülkeyi viraneye çevirdi.”

Irak'ta 500’den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 20 binden fazla kişinin yaralandığı protestoların ardından Başbakan Adil Abdülmehdi istifa etmişti.

Yeni yorum ekle