Ana içeriğe atla

İtalya: Kürdistan'a askeri desteğimiz sürecek

Irak
Kürdistan Bölgesi
Avrupa

İtalya'nın Irak büyükelçisi, ülkesinin Kürdistan Peşmerge güçlerinin ihtiyaçları dahilinde Kurdistan Bölgesi'ne askeri destek sağlamayı sürdüreceğini söyledi.

Bağdat'ta Kurdistan 24'e söyleşi veren Irak Büyükelçisi Bruno Pasquino, 2014'ten bu yana ABD'den sonra IŞİD karşıtı Uluslararası Koalisyon'un en büyük ikinci ortağı olduklarını vurguladı.

Koalisyonun bir parçası olarak İtalya'nın, IŞİD'e karşı savaşanPeşmerge güçlerini eğitimi için Kurdistan Bölgesi'nde çok sayıda askeri danışmanı bulunuyor. IŞİD'e karşı savaşta koalisyon ortakları ile birlikte konuşlanan İtalyan birlikleri binlerce Peşmerge savaşçısının eğitilmesi ve bölgeye askeri ve insani yardım ulaştırılmasında etkin rol oynadılar.

Kürdistan'a destek vermeyi sürdüreceğiz

Büyükelçi, Kurdistan Bölgesel Yönetimi'nin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda ülkesinin Kürt bölgesine desteklerini sürdüreceğini dile getirdi.

İtalya elçiliğinin , Kürdistan Bölgesi ve Irak halkına yılda 9000'in üzerinde vize verdiğini belirten Büyükelçi, Başbakan Giuseppe Conte'nin, üst düzey İtalyan yöneticilerin Irak'a gerçekleştirdiği son ziyarette, “Kürt yetkililerle çok verimli toplantılar” düzenlediğini belirttiğini vurguladı.

Yeni yorum ekle