Ana içeriğe atla

Irak Başbakanı'ndan Şengal açıklaması

Irak
Kürdistan Bölgesi

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Şengal’de durumun "kırılgan" olduğunu, güvenliğin ordu tarafından sağlanması gerektiğini belirtti.

Abdulmehdi, haftalık Bakanlar Kurulu toplantısının ardından başkent Bağdat'taki Başbakanlık binasında kameraların karşısına geçti.

Musul'da özellikle terör örgütü IŞİD işgali ve sonrasındaki askeri operasyonlardan dolayı durumun kolay olmadığını ifade eden Abdulmehdi, "Savaşın tahrip ettiği ve göçün yaşandığı Musul'da yeniden istikrarı sağlamak kolay değil" dedi.

Tüm taraflarla uzlaşıldı

Abdulmehdi, Şengal’deki durumu da "kırılgan" olarak niteleyerek, "Şengal’de çıkar çatışmaları söz konusu. Orada bazı çözümler konusunda anlaşma sağlandı. Şengal’de güvenliği Irak ordusu sağlamalı ve bu konuda tüm taraflarla uzlaşıldı Ordunun kontrolü, ilçede kimseyi dışlamadan herkes için adaleti sağlayacak bir durum." ifadesini kullandı.

Musul'da otorite boşluğu vardı

Irak Başbakanı, 100'den fazla kişinin yaşamına mal olan Musul'daki feribot faciasına da değindi.

Kazadan sonra vali ve yardımcılarının görevden alındığını hatırlatan Başbakan Abdulmehdi, "Kentte bir süre otorite boşluğu olabilir ancak Musul'daki durumun daha önce olduğu gibi merkezi hükümetin kontrolünden çıkmasına izin vermeyiz. Musul'da hiçbir güvenlik açığı ve kargaşaya da geçit vermeyiz. Kentte durum siyasi, ekonomik ve güvenlik olarak kontrol altında" diye konuştu.

 

Yeni yorum ekle