Ana içeriğe atla

Erbil ve Bağdat’tan 4 başlıkta müzakere

Irak

Bugün Irak’ın başkenti Bağdat’ı ziyaret edecek olan Kürdistan Bölgesi heyeti, 4 önemli konuyla ilgili müzakerelerde bulunacak.

Erbil’den gidecek olan heyet; petrol, bütçe, borçlar ve gelecekteki ekonomi programıyla ilgili Iraklı yetkililerle görüşmelerde bulunacak.

Kürdistan Bölgesi heyetinde Ekonomi Bakanı Awat Şeyh Cenab, Bağdat’la İlişkilerden Sorumlu Bölge Bakanı Xalid Şiwani, Bakanlar Kurulu Divanı Başkanı Umed Sebah ve Bakanlar Kurulu Sekreteri Aman Rehim yer alacak.

Erbil yönetiminin, Bağdat’a petrolü teslimi konusundaki şartlara bağı olduğu ve Iraklı yetkililerin kabul etmesi durumunda bu konuda herhangi bir sorun çıkmayacağı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre taraflar arasında süren müzakerelerde önemli yol kattedildi ve yakın zamanda anlaşma sağlanması bekleniyor.

Öte yandan Irak Petrol Bakanı Samir el-Gadban, 2020 yılı bütçesine hazırlık çerçevesinde Kürdistan Bölgesi’yle varılan anlaşma doğrultusunda, Erbil yönetiminin günlük 250 bin varil petrolü Irak Milli Petrol Şirketi (SOMO) yoluyla sevk edileceğini söyledi.

Petrol dosyasında Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile iyi bir anlaşmaya vardıklarını kaydeden El-Gadban, önümüzdeki birkaç gün içerisinde Erbil’den bir heyetin Bağdat’a gideceğini ve 2020 bütçesi üzerine müzakerelerde bulunacağını açıkladı.

Kaynak
K24

Yeni yorum ekle