Ana içeriğe atla

Ankara ziyareti öncesi Irak Başbakanı'ndan PKK mesajı

Irak
PKK

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ülke topraklarının komşu ülkelere saldırı amaçlı kullanılmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi. Abdulmehdi, ABD-İran gerilimine ilişkin ise yumuşatıcı bir tavır takınacaklarını vurguladı.

Adil Abdulmehdi yarın gerçekleştireceği Ankara ziyareti öncesinde başkent Bağdat’a düzenlediği haftalık basın toplantısında, “Topraklarımızın müttefiklerimize karşı saldırı amaçlı kullanılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, PKK'yi kasdettiği konuşmasında, “Topraklarımızdan başkalarına saldırı düzenlemelerine kabul edemeyiz. Türkiye’yi ilgilendiren konuları konuştuk. Bazen Irak topraklarında Türkiye’yi hedef alacak şekilde saldırılar düzenleniyor. Bu durum kabul edilebilir değildir. Ayrıca silahlı gruplar sadece bir ülkeyi ilgilendiren bir mesele değildir. Aynı zamanda diğer ülkelerin de bu tür girişimlerine müsaade etmeyiz. Irak topraklarında çekişmelerin yaşanmasına müsaade etmediğimiz gibi bizim topraklarımızdan komşu ülkelere saldırı yapılmasına da izin vermeyeceğiz. Irak’ın topraklarında temsilciliği veya gücü olan müttefikimize karşı hiçbir girişime müsaade etmeyeceğiz ” ifadesini kullandı.

Başbakan Abdulmehdi son günlerde İran ve ABD arasında yaşanan gerginliklere de değinerek, “İki tarafta Irak’ın dostu, onlarında Irak’a dost olduklarını biliyoruz. İki tarafta savaş istemiyor ve devamlı bu savaşı istemediklerini vurguluyorlar. Ancak bu konu karmaşık bu nedenle ivedilikle uçuruma gidebilir. Bizler uçuruma gitmemesi için bu sürece yardımcı olacağız. Bazı olumsuz olayların yaşanmasına rağmen yine de sürecin tehlikeli bir hal almasını arzulamıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Yeni yorum ekle