Ana içeriğe atla

Abdulmehdi'den Necmettin Kerim açıklaması

Irak
Kürdistan Bölgesi

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Kerkük İl Meclisi sorununun çözümü için özel komisyon kurulduğunu duyurdu ve Necmettin Kerim'in yolsuzlukla suçlanabilmesi için kanıt gerektiğini vurguladı.

Adıl Abdulmehdi, başkent Bağdat'ta düzenlediği haftalık basın brifinginde yaklaşık 2 yıldır toplantı yeter sayısına ulaşılamadığı için Kerkük İl Meclisi’nin toplanamaması ve görevinden alınan Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'e dair konuştu.

Abdulmehdi, "Kerkük İl Meclisi sorununun çözülmesi ve vilayetin yatırım planının onaylanması için özel bir komisyon kuruldu" ifadelerini kullandı.

Eski Kerkük Valisi Necmeddin Kerim hakkında “yolsuzluk” suçlamasıyla çıkarılan yakalama kararıyla ilgili ise Abdulmehdi, tüm yasal prosedürlerin uygulanacağını kaydederek, şöyle dedi:

“Yolsuzlukla ilgili meseleler kanıtsız bir işe yaramaz. Yolsuzlukla mücadele, terörle mücadele kadar önemli bir meseledir.”

Irak ve Haşdi Şabi mensuplarının 16 Ekim 2017 yılında Kerkük ve diğer tartışmaları bölgelerden peşmergeden alınmasının ardından bölgede idari ve askeri istikrarsızlık sürüyor.

Söz konusu güçlerin kentte girmesiyle beraber bölgede artan şiddet ve patlamalardan dolayı, Kerkük İl Meclisindeki Kürt ve bazı Arap üyeler, can güvenlikleri ve durumunun normal olmamasından dolayı meclis oturumlarına katılmadı.

 

Yeni yorum ekle