Ana içeriğe atla

PKK'ye bağlı Şengal Meclisi'nden Irak Ordusu saldırısı açıklaması

Kürdistan Bölgesi
Irak
PKK

Irak güçlerinin dün akşam saatlerinde YBŞ’ye ait araca saldırmasına ilişkin yazılı açıklama yapan Şengal Demokratik Özerk Meclisi, saldırıyı kınadı ve Irak’ın bu saldırıyla Ezidi toplumun iradesini kırmak istediğine dikkat çekti.

Açıklamada şunlar belirtildi:

“YBŞ’ye dün akşam saatlerinde yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor ve saldırıyı kabul etmiyoruz.

Irak hükümeti, Ferman zamanında kadın ve çocuklarımızı nasıl korumayıp Ezidxan’ı DAİŞ çetelerinin elleri arasında bıraktıysa bugün de Ezidilere karşı kendini sorumlu görmesi yerine bize saldırıyor. Nisan 2018’den sonra bölgeye gelen Irak, birçok kez halkımıza saldırdı, kadın ve gençlerimizi baskı altına aldı.

Şengal’e gelmeleri halkımız üzerinde hiçbir olumlu etki bırakmadı. En basitinden kadınlarımızın, çocuklarımızın kullandığı, özgürleştirilen geçlerimizin getirildiği, sağlık ve yaşam malzemelerimizin sağladığımız Şengal-Rojava arasındaki insani koridoru kapattılar. Irak güçlerinin bölgeye gelmesiyle halkımızın nefes borusu kesildi. DAİŞ çetelerinin elinden kurtarılan kadın ve çocuklarımız Irak ordusu tarafından sınır kapısı kapatılarak, geçişlerine izin verilmiyor. Halkımız bu koridoru kullanmak istediğinde yine Irak güçleri tarafından kapı onların yüzene kapanıyor. Dünya biliyor ki Ferman’dan sonra halkımız perişan oldu ve birçok yere yayıldı. Irak Ezidilerin topraklarına dönmesi için hiçbir şey yapmadığı gibi, gelenleri de engelledi.

Toplumumuzun iradesini kırmak istiyorlar

Irak adına birkaç gün önce Falih Feyaz’ın Şengal’e geldiğinde bizzat Ezidi taraflarından ve Ezidi güçlerinden Şengal savunma güçlerinin Federal Polisleri (Şirtayê îtîhadî) üzerine dağıtılmasını istedi.

Bu durum ne savunma anlamında ne siyasi anlamda devlet mantığının değişmediğini gösteriyor. Ezidi toplumunu katliamdan önceki gibi bir kez daha kontrolleri altına almak istiyorlar. Devlet, YBŞ savaşçısı çocuklarımızın direnişini göz önünde bulundurduğunda, Ezidi toplumunun iradesini kıramadığını anladı ve Ezidi toplumunun iradesini kolay kolay teslim alamayacağının farkına vardı. Bu nedenle bir kez daha silah yoluyla Ezidi toplumunu savunan savaşçıları hedef aldı.

Halkımız tepkilerini ortaya koymalı

Şengal Demokratik Özerk Meclisi olarak, saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Halkımıza çağrımız, Irak devletinin planları karşısında bilinçli olsunlar ve devletin toplumumuzun iradesini kırmasına izin vermesinler. Kürdistan’daki dört parçasındaki halkımız Şengal’in direniş ruhuyla ayaklanmalıdır. Uluslararası kurumlar, Birleşmiş Milletler ve insan hakları kurumlarının önünde toplanarak, Ezidi toplumuna yönelik saldırılara tepki göstersinler.”

 

Yeni yorum ekle