Ana içeriğe atla

Kerkük'te Türkmenler harekete geçti: Peşmerge'ye karşı kampanya

Kürdistan Bölgesi
Irak
Orta Doğu

Kerkük’teki Türkmen siyasi parti temsilcileri, kentin güvenlik durumuna ilişkin görüşme gerçekleştirmek üzere bir araya geldiler ve toplantı sonucunda Peşmerge kuvvetlerinin Kerkük ilinin idari sınırları içerisinden çekilmesini talep ettiler.

Kerkük'teki basın kaynakları, toplantının Türkiye'nin etki alanında bulunan Türkmenler'in girişimleri sonucu gerçekleştirildiğine dikkat çektiler.

Kerkük'ün tüm caddelerine afişler asıldı

Dün Kerkük'te Türkmen politik partileri, Kurdistan Peşmerge güçlerinin şehre geri dönmesine karşı geniş bir kampanya başlattılar ve Haşdi Şabi ve Irak güvenlik güçlerinin şehirde kalmasını talep ettiler. Bu şekilde Kerkük'ün bir Irak şehri olmasını garantiye almak isteyen Türkmenler, Kerkük Valiliği makamını da talep ettiler.

Hemen hemen Kerkük şehrinin her sokak ve caddesine Peşmerge'nin geri dönüşünü reddeden afişler asan Kerkük Türkmen partileri, Bağdat'ı Peşmerge güçlerinin şehre geri dönmesi halinde Kerkük'ün güvenliğinin kalmayacağı uyarısında bulundular.

Türkmen Siyasi Partiler, Temsilcileri, Kerkük İl Meclisi Üyeleri ve Türkmen Milletvekilleri, Irak Türkmen Cephesi Başkanlığı binasında toplantı düzenlediler.

Toplantıda, Kerkük’ün siyasi ve güvenlik durumunun yanı sıra Kerkük’ün tüm bileşenleri arasında ortak idare ile yönetilmesi dosyasının % 32 oranında tamamlanması gerektiği ifade edildi.

Türkiye ile son derece yakın ilişkiler içerisinde bulunan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, sosyal medya hesabı Twitter’dan gerçekleştirilen toplantıya ilişkin paylaşımda bulundu.

Türkmen partilerin aldığı kararlar

ITC Başkanı Erşet Salihi, yaptığı paylaşımda şu ifadelerde bulundu:

“Türkmen siyasi partileri ve temsilcileri Kerkük’teki siyasi ve güvenlik durumunu incelemek için toplandı. Türkmen partiler, Kerkük’ün  idari sınırları içerisinde bulunan Peşmerge güçlerinin geri çekilmesini talep ediyor.”

Türkmen partiler, toplantı sonunda aşağıdaki konuları önemle beyan ettiler. 

  • Kerkük Valiliği görevinin Türkmenlere verilmesinin siyasi hak olduğu vurgulandı.
  • Peşmerge kuvvetlerinin Kerkük ilinin idari sınırları içerisinden çekilmesi ve federal kuvvetlerin tamamen kontrolünde olması vurgulandı.
  • Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Kerkük Ofisinin yapısının gözden geçirilmesi ve çalışanlar için sözleşmelerinin yenilenmesinde milli dengenin sağlanması ve Bağımsız Seçim Komiserliği Komisyonu tarafınca Türkmenlere yapılan adaletsizliği ve haksızlığı kaldırmaları konusu vurgulandı.

Kerkük'ün Türkmen parti liderinden Türkiye uyarısı

Türkmen partisi lideri Mehdi Hamidoglu daha önce yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin tartışmalı bölgeler statüsünde bulunan Kürt kenti Kerkük’de müdahalesi konusunda uyarılarda bulunmuştu. 

Yeni yorum ekle