Ana içeriğe atla

Havalimanlarının dış uçuşlara kapalı olmasından dolayı, Kürdistan'dan umreye giden olmadı

Güney Kürdistan

 Havalimanlarının dış uçuşlara kapalı olmasından dolayı, Kürdistan Bölgesi'nden bu yıl umre ziyaretlerinin gerçekleştirilmediği bildirildi.

Kürdistan Bölgesi'nde umre sezonu Aralık ayında başlıyor.

Rûdaw'a konuşan Diyanet İşleri Bakanlığı Sözcüsü Nebez İsmail, havalimanlarının uluslararası uçuşlara kapalı olduğundan dolayı bu yıl Kürdistan Bölgesi'nden umre ziyaretlerinin gerçekleştirilmediğini belirtti.

Umreye gitmek isteyenlerden ciddi talep aldıklarını dile getiren Nebez İsmail, “Diyanet İşleri Bakanlığı olarak Kürdistan Bölgesi'ndeki havalimanları üzerinden umre seferlerinin başlatması için bazı girişimlerde bulunduk. Bağdat'tan yanıt bekliyoruz” dedi.

Bakanlık yetkilisi, umre seyahatlerini düzenleyen şirketlerin de hazırlıklarını tamamlayarak havalimanlarında dış uçuşların başlatılmasını beklediğini söyledi.

Bakanlığın verilerine göre, Kürdistan Bölgesi'nden 2013 yılında 63 bin kişi, 2014'te 40 bin kişi, 2015'te 30 bin kişi, 2016'da 15 bin kişi, 2017'de ise 17 bin kişi umre ziyaretini gerçekleştirmişti.

Daha önce umre ziyaretini yapan kişilerden 100 dolar vergi alınıyordu. Umre ziyaretinin Bağdat üzerinden geçekleştirilmesi halinde verginin yüzde 50'si merkezi Irak hükümetine veriliyordu.

25 Eylül 2017'de Kürdistan Bölgesi ve idaresi dışındaki bölgelerde gerçekleştirilen referandumdan sonra, merkezi Irak hükümetinin uyguladığı yaptırımlar kapsamında Kürdistan Bölgesi'ndeki havalimanlarında dış uçuşlar durduruldu. 

Yeni yorum ekle