Ana içeriğe atla

Erbil-Bağdat görüşmelerinde sona doğru... İşte detaylar...

Güney Kürdistan

ABD gözlemciliğinde Erbil ile Bağdat heyetleri arasında yürütülen görüşmelerde sona geliniyor.

Londra merkezli Al Arabi Gazetesi’ninde yer alan habere göre, ABD’nin DAİŞ’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’un yanı sıra ABD ve İngiltere’nin Bağdat Büyükelçilerinin aracılık yaptığı görüşmelerde, Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelere ortak askeri güç yerleştirilmesi ve Kürdistan’ın Türkiye, İran, Irak ve Suriye’ye açılan sınır kapılarının Peşmerge ve Irak askeri tarafından kontrol edilmesi noktasında anlaşmaya varıldı.

Diplomatik kaynaklara dayandırılan haberde, Kürdistan idaresi dışındaki kalan Mahmudiye, Şêxan, Shêla, Elquş, Xazr, Fayde, Gwêr ve Maqlub gibi 8 bölgeye ortak askeri gücün dağıtılacağı, Bağdat’ın Kürdistan’ın kendi havayolları ve İran ile Türkiye arasındaki sınırları kontrol etmesine razı olduğu dile getirildi.

Bağdat’ın sadece Fişhabur (Sêmelka) Sınır Kapısını kontrolü altına almakta ısrarcı olduğu belirtilen haberde Peşmergenin de sınır kapısı ve çevresinde bulunmasını memnuniyetle karşıladığı kaydedildi.

Haberde, Erbil ile Bağdat heyetleri arasında haritanın belirlenmesi konusunda görüşmelerin devam ettiği, anlaşmanın tamamlanmasının ardından kamuoyuna açıklama yapılacağı bilgileri de yer aldı.

Kaynak
k24

Yeni yorum ekle