Ana içeriğe atla

Başkan Barzani Kerkük’te: Hiç kimse Kerkük’ün istikrarını bozamaz

Güney Kürdistan

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani Kerkük’te resmi yetkililer, siyasi parti temsilcileri, dini ve azınlık liderleri ile aşiret temsilcileriyle bir araya geldi.
Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in yanı sıra Hristiyan, Türkmen ve Arap temsilciler de bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Barzani, “Hiç kimsenin Kerkük’ün güvenlik ve istikrarını bozmasına izin vermeyeceğiz. Bizim referanduma karşı olan tüm kesimlere saygımız var. Ama onların da Kerkük halkının büyük çoğunluğunun isteğine saygı duyması gerekiyor. Ki Kerkük halkının büyük çoğunluğu referandumu destekliyor” dedi.
Kerkük’ün her zaman barış, kardeşlik ve birlikte yaşam için model bir şehir olarak kalacağını belirten Başkan Barzani şunları söyledi: “Kürdistan, Kerkük olmaksızın kalpsiz vücut durumunda olur. Kerkük’ü zor kullanarak Kürdistan’dan ayırmak isteyen tüm güçlere, tüm taraflara karşı Kürdistan halkı son ferdine kadar savunmaya hazırdır.
Kerkük Kürdistani kimliği olan bir şehirdir. Ama Kerkük tüm etnik, dini oluşumların şehridir. Kerkük, kardeşlik ve birlikte yaşamın sembolüdür.”
Geçtiğimiz günlerde Kerkük İl Meclisi tarafından yapılan oylamada meclis üyelerinin büyük çoğunluğunun oylarıyla Irak anayasasına göre tartışmalı bölgeler içerisinde yer alan Kerkük’ün 25 Eylül’de yapılacak olan Kürdistan bağımsızlık referandumuna katılmasına karar verilmişti.

Yeni yorum ekle