Ana içeriğe atla

Adalet Komisyonu açıkladı. 16 Ekim’den sonra işlenen suçlar soykırımdır

Güney Kürdistan

Parlamento Adalet Komisyonu Başkanı Vala Ferid, 16 Ekimden sonra Haşdi Şabi ile Irak ordusunun Kürdistan idaresinde olmayan Kürdistan kentlerinde işlenen suçların soykırım olduğunu ve bu suçu işleyenlerin cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Parlamento Adalet Komisyonu Başkanı Vala Ferid, 16 Ekim 2017'de İran destekli Şii paramiliter grupların bir araya getirilmesiyle oluşturulan Haşdi Şabi ile Irak ordusunun Kürdistan idaresinde olmayan Kürdistan kentlerine saldırması ardından bu kentlerde, bu güçler tarafından işlenen suçların soykırım olduğunu ve bu suçu işleyenlerin cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Bu tarihten sonra işlenen suçlarla ilgili rapor hazırladıklarını dile getiren Ferid, raporu hem Kürdistan hem de Irak’taki yetkili mercilere göndereceklerini belirtti.

Raporun uluslararası alanda bu tür suçlarla ilgilenen kurum ve kuruluşlara gönderilmesi amacıyla tercümelerinin yapılmasına başlandığını dile getiren Vala Ferid, işlenen suçların bazı karar mercilerinin verdikleri kararlar neticesinde gerçekleştiğini ve bu suçlara bulaşmış kişilerin yargılanmaları ve hak ettikleri cezalara çarptırılmaları için çabalarını sördüreceklerini vurguladı.

Yeni yorum ekle