Ana içeriğe atla

ABD, Brett McGurk ve beraberindeki heyet Başbakan Barzani’yi ziyaret etti

Güney Kürdistan

ABD’nin IŞİD ile mücadele koalisyonu özel temsilcisi Brett McGurk ve beraberindeki heyet Başbakan Neçirvan Barzani’yi ziyaret etti.

Başbakan Neçirvan Barzani, ABD’nin IŞİD ile mücadele koalisyonu özel temsilcisi Brett McGurk, Bağdat büyükelçisi Douglas Silliman, dışişleri bakan yardımcısının Irak ve İran çalışmalarından sorumlu vekili Andro Pik ,ABD’nin Erbil başkonsolosu Ken Gross ve birkaç diplomattın  yer aldığı ABD heyetini kabul etti.

Görüşmede ABD heyeti, Kürdistan ile Irak arasındaki ilişkilerin normale dönmesi, havalimanlarının açılması ve Erbil ile Bağdat arasındaki diyaloğun başlaması için atılan adımların memnuniyet verici olduğunu vurguladı.

Erbil ve Bağdat arasındaki sorunların tamamıyla çözüme kavuşması için daha fazla diyalog yürütme temennisinde bulunan heyet, ayrıca Kürdistan ile ABD arasındaki ilişkilerin devam edeceği, bu ilişkilerin daha da geliştirilmesine önem verileceği belirtildi.

Heyeti kabul eden Başbakan Neçirvan Barzani ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti aktararak, “Sorunların çözümü için tek yol diyalogdur ve Kürdistan diyalog ve görüşmelerin devam etmesi için hazırdır.”dedi.

Yeni yorum ekle