Ana içeriğe atla

YPG ile Suriye ordusu Kobanê'de Türkiye'nin olası harekatına karşı hazırlanıyor

Güncel

Rojava Kürdistanı’nın Kobanê kentinde YPG ve Suriye askerlerinin Türkiye’nin olası saldırılarına karşı hazırlık yaptığı ve hendekler kazdığı bildiriliyor.

Kobanê’deki kaynakların BasNews’e verdiği bilgiye göre; Suriye rejim askerleri ve YPG savaşçılarının Türkiye’nin olası operasyonuna karşı hazırlık yaptığı ve kentin sınırına hendekler kazdığı bildirildi.

Yerel kaynaklara göre savaş hazırlıklarının yapılması ve hendeklerin kazılması, IŞİD saldırıları döneminde büyük bedeller ödeyen ve acı çeken  Kobanêlilerde büyük korku ve endişe yarattığı bildiriliyor.

Söz konusu kaynaklar, Kobanêlilerin ABD’nin askerlerini bölgeden çekmesi sonrası uluslararası güçlere hiçbir güvenin kalmadığı ise gelen haberler arasında. Rusya’nın Efrin’den çekilmesi yaşananlar hala hafızalarda tazeliğini korurken Rusya-Türkiye, ABD-Türkiye arasında varılan mutabakatlar neticesinde  Kobanê’nin de tıpkı Efrin, Serêkanî, Girê Spî’de yaşanan acıları yaşanmasından büyük endişe duyuyor.

BasNews’e daha önce konuşan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi(PDK-S) ymnetim kurulu üyesi Şahîn Ehmed Kobanê kentinin de diğer Rojava Kürdistanı’nda yaşanan tehlike ile karşı karşıya olduğunu Suriye’nin geleceğinin artık Rusya-Türkiye, ABD-Türkiye arasındaki gösüşmelerdeki pazarlıklarının belirlediğini söylemişti.

Yeni yorum ekle