Ana içeriğe atla

Uluslararası Koalisyon'dan Efrin açıklaması

Güncel

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Efrin'deki harekatının Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) IŞİD'le mücadeledeki dikkatini dağıttığını söyledi.

Irak'ın başkenti Bağdat'tan telefonla Sputnik'e konuşan 'Doğal Kararlılık Operasyonu' Sözcüsü Albay Dillon, DSG'nin dikkatinin IŞİD'le mücadeleden TSK'nın Efrin'deki harekatına kaydığını söyledi.

Dillon "DSG, Efrin'e giden savaşçıların sayısını 1700 olarak açıklamıştı. Bunun hakkında çok açık konuşacağım bu gidenlerin çoğunun liderliği Kürtlerden oluşuyordu. Orta Fırat Vadisi'ndeki bu unsurların çok sayıda lideri ayrıldı. Bu IŞİD'e yönelik kapsamlı operasyon yapma ve gerçek bir baskı uygulama kabiliyetimizi sınırlandırdı" dedi.

DSG savaşçılarının büyük kısmının IŞİD'le savaşmayı sürdürdüğünü belirten Dillon ayrılan savaşçıların operasyonlara olumsuz etki ettiğini vurgulayarak "Efrin'deki harekat nedeniyle işler yavaşladı" dedi.

DSG'ye yeni alınan savaşçıların çoğunun Arap olduğunu belirten Dillon son yaşanan gelişmelerin ardından DSG'nin çoğunluğunu Arap savaşçıların oluşturduğunu, Kürtler'in azınlıkta olduğunu da söyledi,

Dillon, Rakka'daki yerel güvenlik güçlerinin IŞİD'in kurduğu tuzaklar nedeniyle sivillerin kente geri dönmesini engellediğini ifade etti. Dillon "Geri dönmek isteyen çok sayıda aile var ancak Rakka Sivil Konseyi üyeleri ve Rakka İç Güvenlik Güçleri (RISF) bunu engelliyor, ancak bu daha çok kentin bubi tuzaklarından temizlenmemiş olmasından kaynaklanıyor" dedi.

Dillon IŞİD'in kentin her yerine tuzaklar kurup patlayıcılar yerleştirdiğini, bu tuzakların fırınlarda, oyuncaklarda ve hatta Kuran-ı Kerim'lerde bile olduğunu ifade etti.

Yeni yorum ekle