Ana içeriğe atla

“Türkler, Araplar ve Farslar devlet kurabilir ama Kürtler kuramaz, öyle mi?"

Güncel

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak bugünkü yazısında, hükümete ve Kürdistan'ın bağımsızlığına karşı olan diğer kesimlerine de seslendi. Albayrak, bölgedeki diğer halklar gibi Kürtlerin de devlet kurmaya hakları olduğunu ve Türkiye'nin Kürdistan'la saflarını sıklaştırması gerektiğini savundu.


Bu gidişle Türkiye'nin Katar'dan sonra bölgedeki en iyi dostu olan Kürdistan'ı da kaybedeceğini ifade eden Albayrak, yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Barzani yaptırım tehditlerine rağmen geri adım atmaz ve bu tehditler kuvveden fiile çıkar ise, Türkiye, Katar’dan sonraki en yakın dost ve müttefiki olan IKBY ile sonu belirsiz bir sürtüşmeye girer. Bu sürtüşme, Dicle-Fırat havzasında kazandığımız çok önemli bir mevzii kaybetmemize yol açabilir. O mevzi, dost olmayan unsurların eline geçebilir. Diyelim ki Barzani geri adım attı; o takdirde bile, Barzani ve taraftarlarının içinde kalan ukde yüzünden, Türkiye-IKBY ilişkileri zehirlenecektir.

"Yol yakınken dönün"

Yol yakınken dönmeyi öneriyorum. Devlet erkânı, bugünkü MGK toplantısında, ‘O kadar yüksek perdeden konuşup büyük bir beklenti oluşturduktan sonra dönmemiz mümkün değil. Bu toplantıda dananın kuyruğunu koparmazsak karizmamız çizilir’ düşüncesine kapılmadan, Türkiye ile IKBY arasındaki iyi münasebetlerin stratejik önemine uygun bir tavır sergilese, yaptırım konusunu geçiştirse veya bu konuda en kötü ihtimalle yasak savmak babından bir şeyler söylemekle yetinse ne güzel olur. Ufak bir ‘mahcubiyet’ olacaksa da olsun. Türkiye’nin selametinin yanında ne ehemmiyeti var?

IKBY ile iyi münasebetleri korumak ve geliştirmek, ki ileride IKBY’nin yerini alabilecek olan bağımsız Kürdistan devletinin dostluğunu şimdiden ‘garantilemek’ anlamına da gelir bu, Türkiye’nin selameti için ‘olmazsa olmaz’ mesabesindedir."

'Kürdistan' kelimesine gösterilen alerjik tepkiler

Bağımsız bir Kürdistan devletinin kurulması fikrine, Kerkük’ü o devlete dahil etme arzusuna, hatta tek başına “Kürdistan” kelimesine bile gösterilen menfi tepkiler genellikle ‘alerjik reaksiyon’a benziyor ve pek çok Türkiyeli Kürt üzerinde (de) tahkir etkisi yapıyor. Basın-yayın organlarında ve hele sosyal medyada söz konusu ‘alerjik reaksiyonlar’ had safhada. 

"Oranın kendine özgü şartları, IKBY’nin bağımsız Kürdistan devletine dönüşmesini kaçınılmaz kılabilir. ‘Tartışmalı bölgeler konusunda uzlaşma sağlanmadan bu bölgeleri de Kürdistan devletine dahil etme çabası yanlış olur, bölge halkları için büyük riskler doğurur’ gibi şerhler elbette düşülmeli ama ‘Bağımsız Kürdistan hiçbir kayıt ve şart altında kurulamaz!’ diye kestirip atılmamalı. Aynı şekilde, Kerkük’te Türkmenler ve Araplar aleyhinde demografik dümenlerin çevrilmesine itiraz edilmeli ama ‘Öz be öz Türk şehri olan Kerkük asla Kürdistan toprağı olamaz!’ diye kestirip atılmamalı.

Türkiye'deki Kürt şehirleri?

“Türkler, Araplar ve Farslar devlet kurabilir ama Kürtler kuramaz, öyle mi? Kürtleri tahkir etmek değilse nedir bu?

Irak bayrağı altında yaşamalarında sakınca görülmeyen Türkmenlerin Kürdistan bayrağı altında yaşamalarında niye sakınca görülüyor? Araplar Türkmenlerin kardeşleri de Kürtler değil mi?”
“Kerkük’ün Türk şehri olduğu için Kürdistan’a katılamayacağını söyleyenler Türkiye’deki Kürt şehirleri hakkında ne düşünüyor? Türkmenlerin Kürdistan vatandaşı olmasına itiraz edenler Türkiye nüfusunun önemli bir kısmının Kürt olmasına ne diyor? Ne kadar yaman bir çelişkiye düştüklerini fark etmiyorlar mı?”

Irak'ta kardeşlik ve birlik ruhu mu?!

“Kürtler Irak’ı parçalıyor diye kızanlar, Irak’ın bütünlüğünün sahici olduğuna gerçekten inanıyor mı? İslam kardeşliğine ihanetten ve Müslümanların birliğini bozmaktan dem vurarak Kürtlere sövüp sayanlar, Müslümanları birbirine düşürmenin kitabını yazan Tahran’a bağlı Bağdat yönetiminin mezhepçi siyasetinde mi görüyor kardeşlik ve birlik şuurunu? İttihad-ı İslam kuruldu da onu Kürtler mi bozdu?”

“Türkiye’nin Kürdistan’la safları sıklaştırmasını savunmak yerine Türkiye’nin Kürdistan’la köprüleri atmasını savunan İttihad-ı İslam’cılar var; yakışıyor mu onlara?"

1 Yorum

Yorumlar

sayın hakan albayrak beye katılmamak mümkunmu türkiye cümhuriyeti bu günki tütumu orta doğoda türkiyenın en önemli kardeşleri olan kürtlere yapılan mezalimlıği gürmezden geliyor vede kürtleri arkadan vuriyor şii terürist hızbi şebi yi kürtlere karşi destekliyor esasen kürtleri arkadan hançerliyor halbuki geleceye türkiyenınde akciyerınede hançeri sokuyor orta doğoda şii hilalileyle ta irandan akdenıze kadar çıkariyorda türkiyenın başındada güve müslüman bir devlet başkani vardır yanında kürt kükenli bir başbakan vardır hükümet süzcüsi bir kürt kükenli bakan vardır bu ikıside mutlaka imanlarında biraz eksiklık vardırki en fazlada kuzey irakdaki kürtlere hakaret ediyorlar bunlar kendi kükenındekilere hiyanet yapiyorlarsa türk halkına faydalari olurmu yarın türk devleti zora girdıği zaman güçlinın yanında yer alırlar alahın iznile hem dünyada vede hak dünyada muhakemeyi kübrada kürtlerın karşisında mahkum olacaklar 

Yeni yorum ekle