Ana içeriğe atla

Sırrı Sakık'tan HDP'ye 'sine-i millet' çağrısı

Güncel

HDP'li üç belediyeye kayyum atanarak halk iradesinin gasp edilmesine tepkiler devam ediyor. Gazete Duvar'dan Özlem Akarsu Çelik'e konuşan Sırrı Sakık, sine-i millet de dahil tüm olasılıkların değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Sırrı Sakık, 31 Mart yerel seçimlerinde Muş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuş, ancak 2500'e yakın oyun geçersiz sayılmasıyla nedeniyle seçilemediği açıklanmıştı. Sakık'ın YSK'ya yaptığı tüm itirazlar ise reddedilmişti.

Sırrı Sakık, Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarını ödeyebilmek için Ahmet Türk'ün Ankara'ya geldiğini, haberi de birlikteyken aldıklarını söyledi. 

Muş'taki seçimlerde oylarının gaspedildiğini hatırlatan Sakık, "MHP'nin ruh haliyle ülkede siyaseti dizayn ederseniz Türkiye'nin daha kötü günlere hazır olması lazım. Yeni bir seçimden çıktık. Ben de Muş'tan adaydım 31 Mart Yerel Seçimi'nde. Bölge halkı nasıl bir seçim süreci yaşandığının bizzat tanığıdır. Başta Muş olmak üzere birçok ilimizde, ilçemizde oylarımız gasp edildi. Bağlar gibi birçok ilçede KHK ile ihraç edilmiş ve yüzde 76 oy alarak seçilmiş adayların yerine yüzde 20 oy alanlar atandı. Kürtlerin yaşadığı coğrafyada olunca herkes körü sağırı oynuyor. Bütün bunlara sessiz kalındı. Şimdi de yeni bir kayyum süreci başladı. Kayyumlar çözüm olsaydı yerel seçimde halk AKP'nin adaylarını tercih ederdi ama etmedi."

 

'SEÇİMLER ŞEKLEN YAPILIYORSA ALET OLMAMALIYIZ'

 

HDP'nin bütün seçilmişleri toplayarak bir durum değerlendirmesi yapması gerektiğini belirten Sakık, "Sine-i millet de dâhil olmak üzere tüm olasılıklar değerlendirilmelidir. Beş yıldır bu ezberi tekrarlayan bir Türkiye var. Böylesi bir ruh haliyle seçime gidilse ne olur gidilmese ne olur! Bu ülkede demokratik siyaset hayat hakkı yoksa ne yapılmalı sorusuna derhal bir yol bulunmalıdır. Halkın iradesini gasp etmenin, yok hükmünde saymanın kimseye bir yararı yoktur. Ülkede seçimler şeklen yapılıyorsa buna alet olmamalıyız" yorumunda bulundu.

Yeni yorum ekle