Ana içeriğe atla

Rusya'dan DSG'ye: Silahlarınızı rejime teslim edin

Güncel

Suriye Demokratik Meclisi’nden(MSD) bir heyet Moskova ve Şam’da bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. MSD, Rojava’daki özerkliğin Rusya’nın garantörlüğünde devam etmesini vermesini talep ettiği, Rusya'nın ise silahların rejime teslim etmesini istediği, toplantıdan bir sonuç çıkmadığı bildirildi.

Bedran Çiyakurd  başkanlığında MSD’den bir heyetin Moskova ve Şam’da Rusya ile Suriye rejim yetkilileri ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirdiği ancak görüşmelerden bir sonuç elde edilmediği bildirildi.

BasNews’e konuşan bir kaynağın aktardığına göre, MSD heyeti Moskova’da Rojava’da Rusya’nın garantörlüğünde özerk idarenin devam etmesimi talep ettiği ancak Rusya’nın olumlu yanıt vermediğini söyledi.  

Adının açıklanmasını istemeyen kaynak, Rusya’nın ise MSD’ye silahlarını Suriye rejimine teslim edilmesini ve rejim ile anlaşmaya varmalarını, bunun karşılığında Suriye rejimini ise Rojava’yı koruma altına alacağını söylediğini dile getirdi.

ABD’nin Rojva ve Suriye’den askerlerini çekme kararı ardından MSD heyetleri rejim ile Şam, Qamişlo ve Rakka’da bir dizi görüşmeler gerçekleştirmiş ancak bir sonuç elde edilememişti.

Sözkonusu kaynağa göre, MSD, Suriye rejim ordusunun Rojava ile Türkiye sınırı boyunca yerleştirilmesini istiyor, ancak ABD bu talebi şiddetle reddediyor.  

Adının açıklanamasını istemeyen kaynağa göre Türkiye’nin Rojava’ya olası saldırısı durumunda PYD’ye bağlı askeri güçlerini Şengal’e çekeceğini ileri sürdü.

MSD üyesi Bedran Çiyakurd geçtiğimiz gün Reuters’e yaptığı açıklamada Rusya’nın Rojava ile Suriye rejimi arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu,  bu konuda Rusya’nın cevabını beklediklerini söylemişti.

Yeni yorum ekle