Ana içeriğe atla

Rusya Devlet Başkan Putin: 'Bu bölge Kürtlerin kontrolünde'

Güncel

Rusya’yı ziyaret eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya geldi. Kremlin Sarayı’nda yaklaşık 2 saat süren ikili görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmelerin tamamlanmasının ardından Putin ve Erdoğan, ortak basın toplantısı düzenliyor.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Putin, Suriye’deki gelişmeleri ele aldıklarını söyledi. Putin, “Rusya ve Türkiye’nin Suriye konusundaki tutumu net. 2254 numaralı BMGK kararına göre siyasi ve diplomatik yollarla çözmek istiyoruz. Ülkenin birliği, toprak bütünlüğü ve egemenliği prensibine de sadık kalma ilkesine bağlıyız” dedi.

ABD’nin Suriye’den çekilmesi kararının Suriye’yi nasıl etkileyeceğini de görüştüklerini aktaran Putin, “Bu bölge Kürtlerin kontrolünde Bu bağlamda Şam’ın Kürtlerin temsilcileriyle diyalog içerisinde olmasını teşvik ediyoruz. Diyalog Suriye toplumunda birlik ve uzlaşma sağlayacaktır” diye konuştu.

Putin'in açıklamaları şöyle:

 Görüşmemiz son derece yapıcı ve ikili ilişkilerimize dayalı atmosferde gerçekleşti. Suriye'de siyasi çözümü görüştük. Türkiye, Rusya, İran zirveleri de verimli geçti. Sıradaki zirveyi Rusya’da yapmayı hedefliyoruz. Tarih konusunda mutabakat sağladık, İran tarafıyla da görüşmeliyiz. Görüşme yapıcı bir atmosferde geçti. Ekonomi, beşeri ilişkilere yoğunlaştık. Tabii ki Suriye’deki durumu görüştük. Suriye’de kalıcı bir çözüm üzerine çalışmaktayız. Siyasi ve diplomatik yollarla çözmek istiyoruz. Görüş alışverişte bulunduk.

Terör faaliyetlerinin durdurulması için görüşmeler yapıldı. Türkiye ile ortaklarımız terör tehdidine karşı birçok şey yapıyorlar. Bölgede gerginliğin azaltılması için birçok şeyin yapılması gerekiyor. İdlib’in istikrara kavuşması için neler yapılabilir bunu görüştük. Bu çalışmalar terörle mücadeleye zarar vermemelidir. 

ABD’nin Suriye’den çekilme kararının bölgeyi ne şekilde etkileyeceği de görüşüldü. Planlarını gerçekleştirirse bu olumlu bir adım olacak. Bölge şu anda Kürtlerin elindedir. Şam’ın Kürtlerle diyalog halinde olmalarını teşvik ediyoruz. Bu sadece Türkiye’nin değil, komşu ülkelerin de yararına olacaktır. Ekonomi alanındaki işbirliğimiz artıyor. Geçen sene 23 milyar dolar hacmine ulaştık.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Rusya'da bulunmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum. Türkiye ile Rusya arasında ekonomi, ticaret ve kültür alanında çok önemli iş birliği vardır. Turizm de bu işin başını çekiyor. Ekonomi alanında olumlu sonuçlar almaya devam ediyoruz. Ticaret hacmimiz de artıyor. 

Türk akım projeleri ve Akkuyu Nükleer Santrali projesi de emin adımlarla ilerliyor. Rusya ve Türkiye karşılıklı olarak kültür ve turizm etkinliklerini gerçekleştireceğiz. Geçen yıl 6 milyona yakın Rus misafirimizi ağırladık. 

Suriye'deki durumu da ele alma fırsatı bulduk. İdlib başta olmak üzere arazideki gelişmeleri gözden geçirdik. ABD'nin çekilme kararı üzerine değerlendirmeler yaptık. Yakın diyaloğumuz ve işbirliğimiz sayesinde pek çok olumlu gelişmeye adım attık.  

Yeni yorum ekle