Ana içeriğe atla

Rojava Yönetimi’nden dengeleri sarsacak’ adım, ABD razı olmasa bile bedeli ne olursa olsun bunu yapacağız!

Güncel

 Rojava Özerk Yönetimi Sözcüsü Bedran Çiya Kurd, ABD yönetimi razı olmazsa bile Şam yönetimi ile anlaşmak istediklerini ve bunun için de Rusya’dan “arabuluculuk” talep ettiklerini söyledi.  

Reuters’e konuşan Bedran Çiya Kurd, Moskova’yı ziyaret eden Rojava Özer Yönetimi heyetinin temasları hakkında bilgi verdi.

Görüşmelerde Suriye hükümeti ile anlaşmak için bir “yol haritası” çizdiklerini belirten Çiya Kurd, bunun için karşı taraftan cevap beklediklerini vurguladı.  

Rusya’dan iki taraf arasında arabulucu rolü oynamasını istediklerini dile getiren Bedran Çiya Kurd, Moskova’nın bu öneriye olumlu yanıt verdiğini söyledi.

Bedran Çiya Kurd, “Son kararımız Şam ile anlaşma temelindedir. Bedelini göz önünde bulundurmadan, hatta ABD’nin razı olup olmayacağına bakmadan bu yönde çalışıyoruz” dedi.

Çiya Kurd ayrıca, “Şimdi top Şam ve Moskova’nın sahasında. Biz diyaloga hazır olduğumuzu söyledik” diye ekledi.

Suriye yönetimi içersindeki “muhafazakar” bazı kesimlerin değişime kapalı olduklarını ve kendi iktidarlarını dayattıklarını ifade eden Rojavalı yönetici, “Muhalif güçlere karşı dayattıkları anlaşmayı bize de dayatmalarını kabul etmiyoruz” dedi.

Bedran Çiya Kurd, Trump’ın Suriye’den çekilme kararının ABD’yi bağladığını belirterek karar hakkında Rojava yönetimi ile önceden herhangi bir görüş alışverişi yapılmadığını söyledi.  

Yeni yorum ekle