Ana içeriğe atla

PAK: Kürt sorununda siyasi çözüm için Amerika etkili bir siyaset yürütmeli

Güncel
Partiya Azadiya Kurdistan (PAK), ABD'nin 3 PKK yöneticisine yönelik aldığı karara ilişkin bir açıklama yayımladı. PAK, Kürt sorunun PKK ile özdeşliştirilmesini doğru bulmayarak ABD yönetiminden, Kürt sorunun köklü çözümü için doğru bir siyeset yürütmesini talep etti.

PAK Basın ve İletişim Bürosu'ndan yazılı olarak yapılan açıklama şu şekilde:

"ABD PKK’nin 3 Yöneticisinin yerini ihbar edenlere para ödülü vereceğini açıkladı. ABD’nin bu kararı, bir kez daha sorunun gerçek boyutlarının göz ardı edildiğinin göstergesidir.

Sorun Kürt ve Kürdistan sorunudur. Sorunun kimilerince bir ‘terör’ sorunu olarak görülmesi veya Kürt sorununun sadece PKK ile özdeşleştirilmesi doğru değildir. Bu sorun, özgürlüğüne el konulmuş bir milletin, tüm dünya milletleri gibi eşit ve özgür bir siyasi statü ile yaşama hakkının elde edilmesi sorunudur.

ABD gerçekten var olan sorunların çözümünde olumlu bir rol oynamak istiyorsa, birilerinin yakalanması için para ödülü koymak yerine Türkiye Devleti ve PKK’nin savaşa son vermeleri için her alanda etkili bir siyaset izlemelidir.

Bugün, Türkiye Devleti ve PKK’nin yürütmüş oldukları savaş ve çatışma siyaseti aslında sorunun daha da çözümsüzlüğe sürüklenmesine yol açan en temel faktörlerden biridir.

Bu sorununun siyasal, sivil, demokratik yol ve yöntemler esas alınarak diyalogla çözülebilmesi için, başta BM olmak üzere, ABD, Avrupa ülkeleri ve Rusya gibi devletler daha sonuç alıcı bir tutum almalıdırlar.

Sorunun siyasal çözüm kapılarının aralanması için, Türkiye Devleti savaş,şiddet ve Kürt karşıtı siyasetine son vermelidir. Bugün PKK’nin yürüttüğü silahlı eylemlerinin, Türkiye Devleti’nin saldırı ve şiddet siyasetine ve var olan kazanımların da ortadan kaldırılmasına daha uygun bir zemin yarattığını, 2015 Temmuzundan bu yana bizzat yaşayarak gördük. PKK derhal ateşkes ilan etmelidir."

Yeni yorum ekle