Ana içeriğe atla

Mahmud Osman: Kerkük'teki durum geçici

Güncel

Kürt siyasetçi Mahmud Osman, Kerkük’te yaşanan durumun geçici olduğunu ve Peşmerge Güçleri’nin Kerkük ile Kürt bölgelerine geri dönmesi gerektiğini söyledi.

BasNews’e konuşan tecrübeli siyasetçi Mahmud Osman Kerkük’te yaşanan sürecin geçici olduğunu belirtti.   

Bağdat-Erbil görüşmelerinde Kerkük konusunun da gündeme getirilmesi gerektiğini söyleyen Mahmud Osman “Bu konuya bir çözüm bulunmalı. Kerkük başta olmak üzere Kürdistan’ın diğer bölgelerinin idaresi ve güvenliği ortak sağlanmalı” şeklinde konuştu.

Bağdat ile yaşanan gerginliğin Irak Anyasası çerçevesinde çözülmesi gerektiğini belirten Mahmud Osman “Anayasaya göre Peşmerge Güçleri Irak ordusunun resmi gücüdür ve  Kerkük ile diğer Kürt bölgelerine geri dönmelidir” dedi.

ABD’nin Kerkük işgali dönemindeki tavrına ilişkin ise Kürt siyasteçi Osman şunları söyledi. “ABD’yi iyi tanımak gerekir. Irak ile Kürdistan Bölgesi arasında yaşanan olaylar ABD’nin bilgisi dahilinde olmuşturki, bu yüzden yaşananlar karşısında sesiz kalmıştır.”

Haşdi Şabi’nin Kerkük ve Xurmatû’daki hak ihlalelerine ilişkin ise Mahmud, “Haşdi Şabi Kürdistan bölgelerinden çıkarılmalı. Eğer Kürtlere saldırırlar ise, Kürtlerin o vakit kendini savunma hakkı meşrudur” ifadelerini kullandı.

Yeni yorum ekle