Ana içeriğe atla

Kerkük için çağrı: Askeri yönetimi çekin!

Güncel

Kerkük Sakinleri Toplumsal Koalisyonu, kentteki askeri yönetimin son bulması için çağrı yaptı.

Kerkük Sakinleri Toplumsal Koalisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “16 Ekim 2017 sonrası Kerkük askeri yasalarla yönetilmektedir. Zırhlı askeri araçlar ve silahlı kişiler kentte günlük yaşamın bir parçası olmuş durumda. Bazen de sivil vatandaşlar bu güçlerin ateş açması sonucu haytını kaybetmektedir” denildi.

Kerkük’ün Erbil ve Süleymaniye istikametine iki gümrüğün kurulmasının da eleştirildiği açıklamada, bu durumun Kerküklülere ağır bir yük getirdiği vurgulandı.

Açıklamada kent sakinlerinden, 16 Ekim olaylarının yıldönümünde askeri yönetime tepki olarak 1 saatlik greve gidilmesi ve kepenklerin açılmaması istendi.

16 Ekim 2017’de Irak ordusu ve Şii Haşdi Şabi milisleri, başta Kerkük olmak üzere Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgeleri işgal etti.

İşgalle birlikte Kürtlere yönelik saldırılar üzerine onbinlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Kürt partilerinin bu bölgelerdeki binaları ateşe verildi.

Kerkük Valisi ve Kerk İl Meclisi Başkanı hakkında yakalama kararı çıkaran Bağdat yönetimi, kente başka bir vali atadığını duyurdu.

O tarihten itibaren birçok Kürt yetkili görevinden alınarak yerlerine başkaları atandı.

Iraklı güçlerin güvenlik zaafı nedeniyle DAİŞ de sık sık saldırılarda bulunuyor.

Yeni yorum ekle