Ana içeriğe atla

Katalonya’da siyasi tutsaklar için kilometrelerce insan zinciri

Güncel
Katalonya’da binlerce kişi, İspanya’nın esaret altında tuttuğu siyasetçileri için insan zinciri eylemi düzenledi.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen bağımsızlık referandumuna karşı İspanya’nın hayata geçirdiği baskıcı politikalar sonucu çok sayıda Katalan siyasetçi cezaevine konulmuştu.

Katalonya’nın başkenti Barselona yakınlarındaki Collbato köyünden Montserrat dağının Cavall Bernat zirvesine kadar düzenlenen eylemde, cezaevindeki 9 siyasetçinin resimleri taşındı. Eyleme binlerce kişi katılırken, insan zinciri kilometrelerce uzunlukta oluşturuldu.

Cezaevlerindeki Katalan siyasetçilerin serbest bırakılmasının istendiği eylemde ayrıca siyasi tutsaklarla dayanışma amacıyla dev bir sarı şerit taşındı.

1 Ekim 2017’de İspanya’nın yasakladığı bağımsızlık referandumu tüm baskılara rağmen yapılmış ve ‘evet’ oyu yüzde 90 çıkmıştı. 27 Ekim’de ise Katalonya Parlamentosu bağımsızlık ilan etmiş, İspanya yönetimi ise tüm özerk kurumları feshetmişti.

Katalonya Bölge Başkanı Carles Puigdemont sürgüne giderken, son olarak gözaltına alındığı Almanya’da şartlı tahliye edilmişti. Katalan parlamentosunun yeniden seçildiği 21 Aralık’ta bağımsızlık yanlıları yine çoğunluğu sağlamıştı.

Yeni yorum ekle