Ana içeriğe atla

Hüda - Par: Kürtler kiracı veya mülteci değil, bu vatanın gerçek sahibi

Güncel

Hür Dava Partisi (Hüda-Par) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, “Kürtler kiracı veya mülteci değil, bu vatanın sahibi ve devletin kurucu halklarındandır” dedi.

Hüda – Par Genel Başkanı, bugün Diyarbakır’da bir basın toplantısı düzenledi.

Yapıcıoğlu, “Her ne kadar uzun süredir siyasetin ve basının gündeminde yer almasa da, Kürt meselesi halen çözüm bekleyen en önemli meselelerden biri olmaya devam ettiğini” belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda memleketin gündeminde olan birçok diğer meselenin de bu mesele ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgisi vardır. Meselenin çözümü diğer sorunlarımızın çözümüne de katkısı olacaktır.

Kürtler, Türklerin Anadolu’ya gelişinden binlerce yıl öncesinden bu topraklarda toplu olarak yaşamaktaydı. Müslüman Türk kardeşleri ile tarihsel birliktelikleri tarihin akışını değiştirmiştir.

1071’de Malazgirt’teki birliktelik ile Anadolu’nun fetih kapıları açıldı.

1514’teki beraberlik ile diğer İslam kavimlerinin önemli bir kısmının birlikteliğine giden yol açıldı.

1915’teki birliktelik ile Çanakkale boğazı ve Anadolu’nun kapıları Batılı emperyalistlere kapatıldı. Kürtler kiracı veya mülteci değil, bu vatanın sahibi ve devletin kurucu halklarındandır.”

Yapıcıoğlu, “Mesele bitmemiştir, devam ediyor. Sorun bizimdir, hepimizindir ve mutlaka çözüme kavuşturulmalıdır” dedi ve şunları da ekledi:

“Kürt kavmi İslam ümmetinin asli unsurlarındandır. Yaşadığı coğrafya da ümmet coğrafyasının merkezidir. Meselenin çözümsüz kalması bütün bölgeyi olumsuz olarak etkileyecektir. Adil bir şekilde çözümü hem bölgeyi hem bütün İslam coğrafyasını rahatlatacaktır.

Çözümün tam zamanıdır. Yasal düzenlemeler, AB istediği için veya birileri silah bırakacak diye değil; milletimiz hakkına kavuşsun, haksızlıklar ve huzursuzluklar son bulsun, kardeşlik yeniden tesis edilsin ve adalet yerini bulsun diye yapılmalıdır.

Çözüm için ulus devlet paradigmasının terki, Kürtler’in de asli kurucu halk olarak kimliklerinin anayasal olarak tanınması, temel haklar konusunda şartsız adımlar atılması gereklidir.”

 

SP İLE GÖRÜŞECEK

Hüda - Par Genel Başkanı ayrıca, gelecek hafta Ankara'daki genel merkezlerinde, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüşeceklerini söyledi.

Hüda-Par Diyarbakır İl Başkanı Metin Kaya, seçim ittifakıyla ilgili yaptığı açıklamada, herkese kapılarının açık olduğunu ve herkes ile görüşebileceklerini belirterek, siyasette düşmanlık olmayacağını söylemişti.

Yeni yorum ekle