Ana içeriğe atla

HDP'li Cizre Belediye Başkanı Zırığ'a 6 yıl 3 ay hapis cezası

Güncel

Şırnak Cizre'de 2011'de KCK adı altında yapılan operasyonda gözaltına alınan 64 kişi hakkında 'örgüt üyesi olmak' iddiasıyla 6 yıldan 10'ar yıla kadar hapis cezası verildi.

Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi görülen duruşmada, Görevden alınarak yerine kayyum atanan,Cizre Belediye Eş Başkanı Mehmet Zırığ ile siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu 79 kişi duruşmaya katılmadı. Avukatlar, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

Savcılık, sanıklardan 15’i hakkında “örgüt yöneticisi olmak”, Eşbaşkan Zırığ’ın da aralarında bulunduğu 64 sanık hakkında ise ‘örgüt üyesi olmak’ suçlamasıyla ceza istedi.  Mahkeme, 64 kişi hakkında 6 yıl 3 ay ile 10 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi. Eşbaşkan Zırığ da 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Mahkeme, 11 kişi hakkında ise beraat kararı verdi.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabında paylaşımda bulunan Zırığ, ” 2011’de FETÖ’cü savcılar tarafından açılan Cizre KCK davasından 6 yıl 3 ay ceza aldık. Bu karar ile FETÖ-AKP ortaklığının devam etiği esasında belgelenmiş oldu. Ne FETÖ ne sarayın tek adam rejimi bizi mücadelemizden gram geri adım attırmayacktır” dedi.

 

Yeni yorum ekle