Ana içeriğe atla

Erbil’den Abadi’ye: Kürdistan halkı size güvenmiyor

Güncel

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin açıklamalarının medya önünde geçerli olduğunu ve Kürdistan halkının hiçbir şekilde söz konusu söylemlere güvenmediğini açıkladı.

Haydar Abadi dün Bağdat’ta düzenlenen Irak Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına, Erbil ile hükümet düzeyinde diyaloğa geçmeye hazır olduklarını belirterek, “Hizmet sunmak için birilerinin bize baskı uygulamasına gerek yok” demişti.

Abadi, Kürdistan Bölgesi’ndeki memur maaşlarının ödenmesine ilişkin ayrıntılı incelemenin yapılması için bir komisyon kurduklarını ve uzun bir inceleme sürecinin olmayacağını belirterek, şunları söylemişti:

“Maliye denetimini ve Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri’ni bu konuda inceleme yapması için görevlendirdim. Ayrıca Kürdistan Bölgesi’ne yardım etmesi için özel komisyon görevlendirildi.” 

Hükümet tarafından bugün Haydar Abadi’ye ithafen yapılan açıklamada, şunlara yer verildi:

“Sayın Abadi, daha öncede yaptığı açıklamalarda Kürdistan Bölgesi’ndeki memur maaşlarını göndereceğini ve bunun içinde memur oranını araştırdıklarını açıklamıştı. Ancak Irak Federal Hükümeti şimdiye kadar Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden memur oranı listesini talep etmemiştir.”

 

Ayrıntılar geliyor…

Yeni yorum ekle