Ana içeriğe atla

Dün Dersim'de gözaltına alınan Kürt yönetmen Kazım Öz serbest bırakıldı

Güncel

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan ve dün Dersim'de gözaltına alınan yönetmen Kazım Öz, getirildiği Diyarbakır'da ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca “terör örgütü üyesi” olduğu ve örgütün propagandasını yaptığı gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarılan yönetmen Kazım Öz, dün Dersim'den Elazığ'a gitmek isterken, Pertek Feribot İskelesi'nde gözaltına alındı.

Öz, sorgulanmak üzere, Diyarbakır'a getirildi. Diyarbakır Adliyesi'nde ifadesi alınan Kazım Öz, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kazım Öz kimdir?

1973’te Dersim'de doğan Öz, 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Fakültesi’ni bitirdi. 2003 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümü Yüksek lisans programından mezun oldu.

1992 yılından itibaren dört yıl Jiyana Nu tiyatrosunda oyunculuk yaptı, rejide çalıştı.

Daha sonra Yapım Mezopotamya Sinema'nın kurucularından biri oldu ve uzun yıllar orada çalıştı. Öz Yönetmenliğin yanı sıra senaristlik ve yapımcılık da yapmaktadır.

Sinema filmleri

Fotoğraf (2001)

Uzak / Dur (2005)

Fırtına / Bahoz (2008)

Bir Varmış Bir Yokmuş / He Bû Tune Bû (2014)

Zer (2017)

Kısa film

Toprak / Ax (1999)

Belgesel

Son Mevsim: Şavaklar

Yeni yorum ekle