Ana içeriğe atla

Dersim'de YSK darbesi: Mazbatalar iptal edildi!

Güncel

Komünistlerin yönetimde olduğu Dersim'de YSK'nın belediye meclis üyelerinin mazbatalarını iptal ettiği belirtiliyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart seçimlerinin ardından, belediye başkanı seçilenlerden KHK ile ihraç edilen isimlerin yerine 2. olan isimlere mazbata verilmesine karar vererek büyük bir hukuksuzluğa imza atmıştı.

Kurul’un seçilenlere yönelik hukuksuz uygulamasını komünistlerin yönetimde olduğu Dersim Belediyesi’ne karşı da başlattığı öğrenildi. Dersim Belediye Meclisi üyesi seçilen Candan Badem, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada YSK’nın kendisi dahil meclis üyesi dört kişinin mazbatasını iptal ettiğini öğrendiğini duyurdu.

Kararın gerekçesine ilişkin henüz tebligatın kendisine ulaşmadığını belirten Badem, durumu “Kanunu ve kendi kararını dahi tanımayan fiili şeriat rejimine geçtiğimizin bir işareti daha.” diyerek yorumladı.

Biraz önce @avbarisyildirim dan aldığım habere göre, Yüksek Seçim Kurulu, bizim belediye meclisi üyesi ben dahil dört kişinin mazbatasını iptal etmiş. Kanunu ve kendi kararını dahi tanımayan fiili şeriat rejimine geçtiğimizin bir işareti daha.

— Candan Badem (@CandanBadem) May 10, 2019

Tunceli Valiliği geçtiğimiz ay YSK’ya başvurarak, KHK ile ihraç edilen belediye meclis üyelerinin mazbatasının geçerli olup olmadığı sormuş, seçim kurulu da meclis üyelerinin savunmalarını istemişti.

 

Yeni yorum ekle